Slunečnice – rostlina původem z Ameriky, se rychle rozšířila téměř po celém světě. A jak by ne, komu se nelíbí výsadba slunečnic podél plotu nebo nádherná skupinka v rohu zahrady?

Tato „malá sluníčka“ jsou nejen krásná, ale přinášejí i užitečné využití.

Správná péče

  • Slunečnice je poměrně tolerantní k vysokým teplotám a suchu, je odolná vůči hmyzu i různým chorobám. Do zahrady přiláká včely a švitořivé ptáčky.
  • Výsadba – miluje slunce, takže při sázení vybírejte místo, které je delší dobu na přímém slunci. Ideální je vysévat semena přímo do půdy a to po posledních mrazících. Menší kultivary lze vysévat blíž k sobě.
  • Půda – kořeny potřebují dostatek prostoru a rostlině se bude dařit v sypké, dobře propustné půdě.
  • Zálivka – aby mohla zvládnout případné období sucha, potřebuje dostatečné množství vody. Pokud je sucho, dejte jednou týdně větší zálivku.
  • Hnojení – při výsadbě přidejte do půdy kompost, který je bohatý na živiny nebo pomalu se uvolňující hnojivo s nižším obsahem dusíku.
  • Opora – vyšší kultivary potřebují oporu, například ve formě bambusových tyček, které je udrží vzpřímené.

A proč ji pěstovat?

Využití semen a oleje zná každý, ale věděli jste, že…

Semínka lze použít i na výrobu mouky, která obsahuje velké množství bílkovin, minerálů a stopových prvků, je bezlepková a může sloužit jako náhrada třeba za mouku mandlovou. Lze z ní upéci chleba nebo sušenky.

Slunečnicové okvětní lístky můžete použít jako přírodní žluté barvivo, kterým obarvíte některé druhy přírodních vláken – vlnu, bavlnu, len nebo hedvábí.

Slunečnicový olej může být jako jedna ze surovin doma připravovaných přírodních mýdel, olejů a svíček a je i vhodnou přísadou i do hydratačních krémů.

Zelené listy přidejte třeba do zeleninového salátu, upravit je také můžete podobně jako špenát.

Stonek chutná podobně jako celer.

TIP: správa stránek je zárukou úspěšného webu

Related Posts