Vchodové dveře by měly být vizitkou našeho bydlení, zároveň odrážejí osobnost majitele domu. Jejich funkce, kvalitu a vzhled ovlivňuje především materiál a povrchová úprava. Vzhledem k tomu, že jejich pořízení často nebývá levnou záležitostí, měli bychom volit s rozvahou.

Při rozhodování hraje důležitou úlohu hned několik hledisek.

Hlediska výběru

Design

Dveře by měly ladit s celkovým vzhledem domu a to nejen použitým materiálem, ale i barvou

Tepelná izolace

Aby v zimě teplo neutíkalo dveřmi ven, je potřeba kvalitní tepelná izolace. Především bychom na to měli pamatovat, pokud nemáme zádveří.

Bezpečnost

Tady máme na výběr ze dvou variant: zakoupit přímo dveře bezpečnostní, ale musíme počítat s tím, že nebude tak velký výběr. Druhou možností je použít řadu bezpečnostních prvků u běžných vchodových dveří – kování, panty, bezpečnostní vložky, případně vhodný typ prosklení.

Materiál

Na výběr je v podstatě ze tří základních druhů – hliník, dřevo nebo plast. Každý z nic má své pro i proti.

Hliník

Tento materiál je asi nejvíce odolný – odolá poškození mechanickému, vlhkosti, změnám teplot, ale i stárnutí. Nevýhodou je však vyšší cena, proto tento druh materiálu volí málokdo.

Klasické dřevo

Dřevo je velice elegantní a téměř klasický materiál. Má dobré izolační vlastnosti a je i cenově přijatelný. Jeho velkou nevýhodou je, že podléhá vlivům vnějšího prostředí – především vlhku a změnám počasí. Také vyžaduje pravidelnou údržbu.

Plast

Tady je velké plus cena, ale je nutno dobře vybírat. Pokud zakoupíte levné dveře, nemůžete od nich očekávat dlouhou životnost a velkou odolnost. Také izolační vlastnosti se budou lišit dle kvality provedení.

Výhodou je jejich bezúdržbovost. Také barevného provedení či dekorů je poměrně široká škála. V nabídce jsou dokonce varianty imitující dřevo nebo hliník.

TIP: Potřebujete copywriting pro web? Obraťte se na odborníky