Listová zelenina má pro lidský organismus poměrně velký přínos. Nemá téměř žádné kalorie, obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů, které mají omlazující účinky a působí preventivně proti celé řadě onemocnění, rakovinu nevyjímaje. Také se podílejí na velkém množství procesů probíhajících v našem těle.

Obsahuje chlorofyl (zelené barvivo), které má pozitivní vliv na náš organismus – zvyšuje jeho obranyschopnost a pomáhá ničit viry a bakterie.

Velké zastoupení má i kyselina listová, která podporuje zdraví kůže.

Do této skupiny zeleniny patří celá řada zástupců – různé druhy salátů, špenát, mangold, pekingské zelí, polníček, čekanka a některé druhy asijské zeleniny.

Všechny však mají společnou jednu věc – mají krátkou vegetační dobu, netvoří totiž plody ani semena. Mezi jejich další výhody patří poměrně velká úroda na malé ploše, křehká chuť a velký obsah vitamínů a minerálních látek.

Pojďme si něco říci o jednotlivých druzích.

  • Hlávkové saláty patří mezi salátovou klasiku. Lze je pěstovat téměř celoročně, neboť existují různé odrůdy. Jsou bohatým zdrojem hořčíku a díky své nízké energetické hodnotě jsou vhodným doplňkem při redukčních dietách.
  • Ledové saláty mají větší hlávku, pevnější střed a křupavější listy.
  • Listové saláty rostou velice rychle, mívají zkadeřené listy a také se vyskytují několika barevných variantách (kromě zelené barvy to je i barva mírně načervenalá).
  • Římské saláty vytvářejí vyšší hlávky, listy mají tuhé a pevné. Jsou vhodné i pro tepelnou úpravu.
  • Pekingské zelí vytváří kuželovité hlávky, které mají krémovou barvu, široké a chutné bílé řapíky.
  • Polníček vytváří menší růžice listů v řádku. Obsahuje celou řadu vitamínů (B, C, E), železo, hořčík a samozřejmě kyselinu listovou. Posiluje imunitní systém, zlepšuje činnost srdce a stav cév, má uklidňující vliv na nervovou soustavu.
  • Mangold se pěstuje pro listy, které jsou podobné špenátovým. Má chutné i řapíky. Pozitivně působí na ženy v období klimakteria, zpevňuje cévy, obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů.
  • Špenát pomáhá odstraňovat deficit mnoha živin, obsahuje velké množství vitamínu A a draslíku. Pomáhá zpomalovat procesy stárnutí a bojovat proti stresu.