Jste majitelé domku nebo alespoň zahrady a rádi byste si užívali venkovního odpočinku? Není nic jednodušší, než si pořídit pergolu. Pokud bude zastřešená, nezaskočí vás ani lehký letní deštíček.

Můžete si pořídit pergolu v celé řadě různých variací a podob. Pro její výstavbu se také nabízí celá řada různých materiálů. Zvolit si můžete pouze velmi jednoduchou, zastřešenou konstrukci, kterou necháte obrůst popínavými rostlinami, kterých je na výběr také cela řada, nebo si můžete vybudovat posezení vcelku luxusní. Záleží jen na vás, čemu dáváte přednost.

Před stavbou popřemýšlejte nad…

Ať už si vyberete jakýkoli typ pergoly, je potřeba pamatovat na několik zásadních věcí.

Aby byla pergola stabilní, je potřeba pro ni připravit kvalitní základ. A tím nejsou myšleny jen nosníky, ale také terén. S přípravou souvisí i orientace pergoly. Je velmi příjemné posedět si v posledních paprscích zapadajícího sluníčka. Méně příjemné jsou však již žhnoucí paprsky polední. Pergolu proto orientujte podle zahradních stínových míst. Nepříjemné sluneční paprsky nebo dokonce i vítr lze odclonit pomocí pnoucích rostli, které vytvoří přirozenou stěnu, jež poskytne dokonalý stín. Nechcete – li využít rostliny, můžete si pořídit dělící stěny, které jsou na trhu v nabídce z různých druhů materiálů i v celé řadě barevných variant.

Přemýšlet můžete také nad zastřešením, které je praktické pro přechodné období, kdy se objevuje občasný deštík. Také může vytvořit příjemný stín, který je, především v letním období, velmi žádoucí. Opět se nabízí celá řada materiálů, které lze na zastřešení použít. Pozor si dejte na plast či sklo, které by, v horkém letním počasí, mohlo pergolu proměnit na skleník.