Vodní prvky oživí zahradu. Ovšem s příchodem podzimu je potřeba myslet na jejich zazimování a postarat se o závlahový systém.

Zazimování zahradního jezírka

Je potřeba především zajistit, aby zima nepoškodila vodní živočichy a rostliny, jež jsou součástí jezírka. Pokud máte rostliny mrazuvzdorné a bahenní, přečkají zimu na dně jezírka. Musí být však dostatečně hluboké (alespoň půl metru). Citlivější rostliny je vhodnější přemístit na zimu do tepla. Jsou to především rostliny tropické, dále pak lekníny či hyacinty. Tyto rostliny mohou přezimovat i při pokojové teplotě.

Rostliny, které je potřeba zazimovat – lotosy, vodní hyacinty, babelka, kalatka.

Odolné domácí duhy, které můžete v jezírku ponechat – stulíky, lekníny, vachta, kosatec žlutý, hvězdoš.

Pokud máte v jezírku teplomilné vodní živočichy, je třeba je také přemístit.

Je potřeba jezírko vyčistit, především pak odstranit veškeré organické zbytky nečistot.

Pokud máte v jezírku ryby, které zde přezimují, je potřeba jim zajistit dostatek kyslíku pod ledem. Existuje celá řada možností – neodřezávat zaschlé stonky rostlin vystupujících nad hladinu nebo dát do jezírka svazek slámy (jezírko kolem něj sice zamrzne, ale led je slabší a postačí do něj občas strčit, ledová krusta se pak uvolní). Využít se dají i polystyrenové plováky, které udržují volný průchod vzduchu do jezírka.

Zazimování bazénu

Malý bazén s nafukovacím límcem vypusťte, vysušte a na zimu uložte na suché místo.

Máte – li větší bazén, je třeba jen na zimu připravit.

Vypusťte část vody, ze dna odstraňte všechny nečistoty, stejně tak z vodní hladiny.také je potřeba vyčistit stěny bazénu a to nejen nad, ale i pod hladinou. Důležité je i správné složení vody. Vsypejte do ní zazimovací přípravek. Vyčistěte, vysušte a uložte veškerou vodní techniku.