Za bezmrazých dnů je vhodný čas k řezu jádrovin, tedy jabloní a hrušní. Peckoviny, citlivější k napadení houbovými chorobami, se prořezávají od dubna do srpna. Ovšem jádroviny snášejí zimní a předjarní řez dobře. Výhodou je bezlistá koruna a využití času mimo sezónu.

Proč ovocné stromy prořezávat?

Sluneční paprsky a čerstvý vánek, to je nejlepší prevence stromu před houbovými chorobami. A také se dočkáte větších, sladších a lépe vybarvených plodů. Řezem pečlivě udržované stromy mohou mít plodů i méně, nežli bez řezu, ovšem plody jsou větší a kvalitnější.

Výchovný řez v prvních letech života stromku je velmi důležitý. Ovlivní tvar koruny.
V dalších letech pak udržovacích řezem zajistíte, aby byla koruna dostatečně vzdušná a prosvětlená.

Výchovný řez

Zatímco vysokokmeny, dlouhověké statné stromy potřebují jen počáteční výchovný řez a poté již jen minimum zásahů, malé, krátkověké zákrsky bez důkladného řezu pěstovat nelze.
Základem je zkrácení hlavního výhonu i hlavních postranních větví o polovinu v druhém roce po výsadbě. Zároveň je vhodné odstranit všechny drobnější výhony, které vyrůstají z hlavních větví a směřují do nitra koruny nebo se vzájemně kříží. Větve, které zůstanou, mají prostor a zesílí.

Rány pečlivě ošetřete

Vzniklé rány natřete balzámem, který se pro tento účel běžně prodává v zahradnických potřebách. Vytvoří na řezné ploše ochranu proti vniknutí houbových chorob i proti vysychání kmene. Pokud balzám nemáte, lze použít i latexovou barvu.

Vhodné nářadí

Úspěch závisí i na kvalitním, nabroušeném nářadí – lépe se hojí rány po ostrých čepelích, nežli po tupých.

Převodové nůžky – speciální mechanismus, založený na jednoduchém pákovém převodu, respektovat bychom měli maximální střihaný průměr, který doporučuje výrobce. Některé modely jsou určené na střih větví o průměru maximálně 32 mm, ale najdete i výrobky použitelné na větve o průměru až 50 mm. Teleskopické řešení je vhodné pro práce ve větších výškách.
Motorová pila – vhodnější řečení při prořezu již vzrostlých stromů, pro náročnější uživatele jsou k dispozici malé pily se spalovacím pohonem. Plusem je nejen výkon, ale i nízká váha, která se u základních modelů pohybuje kolem pouhých 2,5 kg.