Pokud se chystáte založit novou zahrádku, dozajista uvítáte popínavé rostliny a dřeviny, rychle totiž rostou a tak nám zahrádku brzy zazelení. Můžete je také využít pro zakrytí pergoly, altánku nebo odpočinkového posezení. Zajistí vám nejen soukromí, ale i příjemný stín, který oceníme především v letním období. Některé druhy můžeme umístit i na balkonech a terasách, neboť snesou pěstování v nádobách. Jestliže pokrývají stěny domu, fungují nejen jako dekorace, ale i tepelná izolace.
Co je pro popínavky nejlepší
Pokud se rozhodneme pěstovat rostliny ovíjivé – například aktinídie, zimolezy či vistárie, je potřeba jim nachystat svisle vedené laťky, dráty nebo lanka.
Pro šlahounovité a úponkovité rostliny – jasmíny nebo vinná réva, jsou vhodné různé druhy mříží či opory vedené vodorovně.
Ideální jsou rostliny samopnoucí, které nepotřebují oporu téměř žádnou. Mezi tyto rostliny patří například břečťan.
- Mříže se hodí pro velké množství rostlin. Jsou to například přísavníky či popínavé růže.
- Pokud použijeme svisle tažené dráty, omotají je již výše zmíněné vistárie, zimolez nebo podražec. Dráty lze umístit téměř na jakékoli místo. Ideálním stanovištěm jsou zdi domů. V tomto případě drát spustíme z krovu a ukotvíme v zemi.
- Pergoly jsou specifické zahradní stavby, které napomáhají členění zahrady a vytváří koutek pro odpočinek. Rostliny kolem nich vysazujeme s ohledem na náročnost stanoviště. Pokud však chceme mít popínavky na pergole, je potřeba vytvořit pevný základ. Musíme počítat s tím, že rostliny budou v dospělosti těžké.
- Popínavky se hodí i na dřevěné nebo drátěné zahradní ploty. Zde se budou dobře vyjímat především jemnější druhy, například plaménky, které nejsou tak těžké a nepoškodí svou vahou plotovou konstrukci.