Francouzský  styl osloví především ty z vás, kteří touží po klidném a vyrovnaném prostředí, měkkých tónech a přírodním materiálu. Nejlépe se vyjímá v prostorných domech či bytech. Základními znaky jsou vysoké stropy, ozdobné štuky, velká okna, dvoukřídlé dveře a parketové podlahy.

Barvy

Přednost mají modrá, šedá, krémová, zelená a růžová, které jsou mezi sebou míchány od světlejších po tmavší odstíny tak, aby se vzájemně nerušily. Nádherně doplňuje jeden odstín druhý a vzájemně se podporují. Doplňují tak charakter místnosti a umocňují dojem z ní.

Tipy pro kombinace barev:

  • Bílá přechází do tónů krémové, může prosvítat také světlá šeď. Často se kombinují různé odstíny bílé.
  • Další oblíbenou barvou je šedá. I tady se využívá různých odstínů (především těch světlých). Kombinuje se s bílou, růžovou, šedomodrou či tyrkysovou. Opět platí, že barvy jsou pastelové.
  • Fialová a lila je inspirována kvetoucími fialkami, irisem či levandulí. Používá se v kombinace se šedofialovou či terakotově červenou.
  • Růžové a broskvové odstíny si zde také nacházejí své místo. Objevují se v měkkých tónech a většinou prostupují především bílou či šedou barvou.
  • Poslední barvou je žlutá, která se používá v jemných odstínech, s nádechem másla, smetany či šafránu. Je příjemná pro oči a na první pohled hřeje.

Materiál

V první řadě je to dřevo, u nábytku většinou lakované, dále pak kov (vintage svícny a další doplňky), kámen, porcelán a sklo. Důležitou roli hrají i textilie, jimiž se rozhodně nešetří. Používá se luxusní materiál – samet, hedvábí, satén či krajka. Také se můžeme setkat s kvalitními tkaninami z jemné bavlny a lnu.

Bydlení

Francouzi si umí užívat života a ničím si nenechají narušit pohodu. To se odráží i ve vybavení interiéru. Velká a pohodlná křesla jsou plná měkkých polštářů, pokrývají je chundelaté, hebké deky a na vše vrhají své teplé světlo stojací lampy. Samozřejmě nesmí chybět všudypřítomné proutěné košíky různých velikostí, pnoucí květiny, suché vazby či srolovované ručníky – to vše vytváří pocit domácího pohodlí.

K tomuto stylu patří i velké množství textilních doplňků. Kromě již zmíněných polštářů, přehozů a závěsů se objevují dečky na poličkách, látkové ubrousky na jídelním stole či látkové stínítko na lampě. K němu se hodí žárovka s teplým bílým světlem, které dodá celému prostoru na útulnosti.

Related Posts