Jste majitel solárních panelů? A víte, že solární panely je potřeba čistit? Jedině pravidelné čištění solárních panelů totiž zajistí stabilní výkon během celé doby jejich životnosti. Do čištění byste se však neměli pouštět sami, ale zajistit si profesionální firmu. Standardně se doporučuje nechat si vyčistit solární panely 1–2x ročně.

Důvod čištění solárních panelů

Důvodem čištění solárních panelů je usazování nečistot na solárních panelech. V průběhu času se totiž na panelech usazuje velké množství prachu, pylu a dalších nečistot. Tyto nečistoty pak mají za následek snížení funkčnosti zařízení. Vlivem nečistot dochází k zmenšení funkčních ploch. Nečištěný solární panel tak může ztratit až 30% účinnosti. Důsledkem ponechání nečistot na solárních panelech je také pomalé sjíždění sněhu v zimním období.

Způsob čištění

Čištění solárních panelů se provádí rotačním kartáčem. Jedině tento kartáč totiž dokáže zajistit kvalitní a důkladné vyčištění funkčních ploch solárního panelu. Rotační kartáč si poradí i s rámy panelů, který obsahují nejvíce nečistot, při nedostatečném čištění není ani výjimkou vznik hub, které také zmenšují funkční plochu solárních panelů. Aby nedošlo k poškození povrchu panelů, tak se používá metoda čištění pomocí demineralizované vody, a to bez jakýchkoliv chemických přísad, které by mohli negativně ovlivnit nebo i narušit povrch solárního panelu.

Na koho se obrátit?

Čištění solárních panelů nabízí na trhu jen několik málo firem. Jednou z nich je firma Sauber Pro, která provádí čištění solárních panelů a solárních parků v celé České republice. Zajímavostí této firmy je, že má rozsáhlé zkušenosti s čištěním solárních panelů v Německu. Díky tomu je schopna poskytovat profesionální čištění německé kvality za českou cenu. Profesionální čištění nabízí již od roku 2005 a v roce 2018 začala vyrábět vlastní přístroj, který slouží pro výrobu demineralizované vody přímo na místě. Demineralizovaná vody je pak využívána pro profesionální čištění řady povrchů, včetně FV panelů.