Zakrývací plachta je nezbytnou součástí správného skladování dřeva. Pokud chcete užívat si praskajícího ohně v krbu a koukat se do plamenů bez obav z nečistot a vlhkosti, je důležité vybrat vhodnou plachtu. V tomto článku se podíváme na to, proč je plachta na dřevo důležitá a jak vybrat tu správnou.

Proč používat plachtu na dřevo?

Ochrana před povětrnostními vlivy

Jedním z hlavních důvodů, proč používat zakrývací plachtu na dřevo, je prevence proti vlhkosti. Dřevo je však citlivé i na jiné povětrnostní vlivy jako déšť či sluneční záření. Když je dřevo vystavené těmto vlivům, může se deformovat, ztratit svou pevnost a stát se náchylným k houbovým a plísňovým infekcím. Plachta na dřevo slouží jako ochranná bariéra, která minimalizuje vliv těchto faktorů a prodlužuje životnost dřeva. Díky plachtě zajistíte ochranu dřeva proto, aby se k ní nedostávala vlhkost a mohlo lépe schnout pro další využití.

Snadná manipulace a instalace

Zvolit správnou plachtu na dřevo je důležité nejen z hlediska ochrany, ale také z hlediska manipulace a instalace. Plachta by měla být vyrobena z kvalitního materiálu, který je odolný proti mechanickému poškození a dlouhodobému opotřebení.

Důležité je také zohlednit manipulaci s plachtou – aby se dala dobře připevnit, aby ji neodnesl například vítr. Zároveň vybírejte plachtu tak, aby se dala případně uskladnit a nezabírala zbytečně prostor v zahradním domečku nebo v garáži. Myslete také na to, že s plachtou budete manipulovat v případě, že budete chtít dřevo odkrýt, abyste jej mohli doplnit o další polena nebo abyste mohli plachtu omýt.

Jak vybrat správnou plachtu na dřevo?

Při výběru plachty na dřevo je důležité zvážit několik faktorů, které ovlivňují její účinnost. Zde je několik klíčových faktorů, které byste měli zohlednit:

Materiál plachty

Materiál plachty je klíčovým faktorem při jejím výběru. Existuje několik možností, které se liší v odolnosti a samozřejmě i v ceně. Nejběžnějšími materiály jsou PE plachty (polyethylen) a PVC (polyvinylchlorid). PE plachty jsou lehčí, snadno se s nimi manipuluje a jsou cenově dostupné. PVC plachty jsou naopak odolnější proti mechanickému poškození a dlouhodobému opotřebení, ale jsou dražší. Myslete na to, jakým vlivům bude plachta vystavena a podle toho se při jejím výběru rozhodujte.

Velikost a tvar plachty

Velikost plachty je dalším stěžejním faktorem při jejím výběru. Změřte přesně rozměry vašeho prostoru, kde skladujete dřevo a zvolte plachtu, která dokonale zakryje celou plochu. Při výměře počítejte i s přesahem plachty alespoň 50-80 cm, abyste měli jistotu, že na dřevo nebude pršet. S tím souvisí i tvar plachty. Na trhu se můžete setkat s obdélníkovými plachtami, s čtvercovými, ale i kulatými. Kulaté jsou spíše využívány pro zakrytí bazénů, ale pro vaše účely budou spíše vhodné čtvercové či obdélníkové.

Uchycení plachty

Při výběru plachty zohledněte i to, jakým způsobem ji budete chtít uchytit. PE plachty jsou většinou kovová očka, které slouží pro jednoduché uchycení. Skrze očka protáhnete lano či provázek, plachtu stáhnete tak, aby dřevo bylo všude zakryto a zároveň ji přivážete k pevné konstrukci, aby neodlétla. Tím zajistíte bezpečné a stabilní uchycení plachty.

Barva plachty

Pokud jste se rozhodli pro plachtu s oky, budete pochopitelně zohledňovat i její barevné provedení. Můžete zvolit zelenou plachtu, která nebude tolik rušit okolí a bude korespondovat se dřevem. Můžete se však rozhodnout i pro bílou či modrou plachtu, záleží na tom, zda dbáte na estetiku vaší zahrady.