Váš starý vysavač již pomalu dosluhuje a vy se chystáte k nákupu nového. Jak zvolit ten správný, když nabídka trhu je tak široká. Především si uvědomte, jak vypadá vaše domácnost, respektive podlahy.

Pokud nemáte koberce, chcete prach, místo zametání, vysávat. Pro tento případ je vhodný klasický nebo ruční vysavač. Pokud ve vaší domácnosti převládají koberce, uvažujte o o vysavači výkonnějším či multifunkčním.

Typy vysavačů

Multifunkční vysavače – umožňují suché i mokré vysávání a to nejen koberců, ale i podlah. Můžete s nimi čistit také sedačky či autosedačky. Také s nimi můžete vysávat nečistoty suché i mokré (rozlitá voda). Tento typ vysavače je sice cenově trochu dražší, ale je to ideální pomocník do celé vaší domácnosti.

Ruční (tyčové) vysavače – jsou pohotové, neboť jsou velice lehké. Nejsou však vhodné pro úklid větších ploch, mají malou nádobu na prach, ale také nízký výkon. Tento typ vysavače je vhodný do kuchyně, ale oceníte jej i při úklidu automobilu.

Vodní vysavače – umožňují dokonalou filtraci. Místo sáčku mají vodní nádrž, přes níž prochází vzduch z hubice. Je to ideální způsob úklidu, neboť právě ve vodě se dokonale zachytí roztoči, bakterie a plísně.

Robotický vysavač – plně nenahradí vysavač klasický, ale usnadní vám práci – vysává totiž sám. Je vhodný pro podlahu hladkou a bez většího množství překážek.

Sáčkový či bez sáčku?

Sáčkový vysavač – v minulosti to byl jediný typ vysavače. Sáčky jsou buď papírové nebo látkové (omyvatelné). Vysavače tohoto typu mají vysoký výkon a většinou kvalitněji zachytí nečistoty.

Bezsáčkový vysavač – klasický sáček je v tomto typu vysavače nahrazen vyjímatelným zásobníkem na nečistoty, před nímž je, často omyvatelný, filtr. Jeho nevýhodou je zachycování vlasů či chlupů domácích mazlíčků. Proto je potřeba filtr pravidelně čistit, jinak se sníží výkon vysavače.

Suché nebo mokré sání?

Díky mokrému sání můžete koberec nejen vysát,ale i vyprat. Pokud máte prostor bez koberce, můžete podlahu vytřít. Jeho údržba je však náročnější.