Podzim je období, kdy je potřeba pomalu připravovat zahradu na zimní odpočinek. Na zimu musíme připravit nejen rostliny, stromy a keře, ale také trávník zahradní jezírko a zahradní techniku. Pokud je potřeba prořezat stromy a keře, podzim je ten pravý čas. Také můžete odstranit jedince, které již nedávají žádné plody.

Příprava tepelné izolace pro rostliny

Pro tepelnou izolaci lze použít nejen spadané listí (nedávejte na skalku), ale i ořezané větvě jehličnanů, slámu či seno. Ke kořenům je vhodný kompost. Pokud máte rostlinky hodně citlivé na chladno a mráz, můžete použít netkanou geotextilní látku.

Péče o trávník

Je potřeba jej provzdušnit a pohnojit. Jako hnojivo použijte takové druhy, které mají vyšší obsah draslíku. Před hnojením trávník pohrabte a odstraňte z něj spadané listí a přebytečný mech. Také je dobré zbavit jej plevele. Ušetříte si tak práci na jaře.

Zahradní jezírko

Pokud máte na zahradě jezírko, je potřeba se postarat i o něj. Zazimování vodních rostlin záleží na tom, jak jsou choulostivé či odolné vůči mrazům. Pokud v jezírku zůstávají rostliny i přes zimu, většinou na dně, je potřeba pamatovat na vhodnou hloubku a ochránit jezírko před promrznutím. Jsou – li v jezírku ryby a želvy, pravidelně kontrolujte vodní hladinu, aby nezamrzla. Nádrž by měla být před zimou řádně vyčištěná, aby nedocházelo ke tlení organických nečistot.

Péče o zahradní techniku a nářadí

Jakmile máte za sebou poslední úklid zahrady, také je potřeba se postarat o zahradní techniku a nářadí. Vše řádně vyčistěte, nechte uschnout a uložte na suché místo.

Related Posts