Pojem sauna zná asi každý a není třeba ho více rozvíjet. Pokud ovšem ani nevíte, k čemu sauna vlastně slouží, tak právě vám je určen tento článek.

Finská sauna není všelék

Musíme si ovšem uvědomit, že sauna má sice blahodárné účinky, ale není to všelék na ledajakou nemoc. Můžeme nemocem předcházet, když si čas od času do sauny zajdeme. Pokud jsme nemocní už teď, nedoženeme to. Bakterie a viry je třeba zničit hned na začátku a tak nám samotná sauna již nepomůže, když máme rýmu, kašel a jiné virové onemocnění již v záběhu. Nechceme si přece přitížit a o kolaps jistě nikdo nemá zájem. Vyhnout se nachlazení můžeme právě prevencí.

Když jsme zdraví…

Jestliže si myslíme, že jsme zdraví jako rybičky, můžeme si dopřát saunu preventivně. Její pozitivní účinky na náš organizmus znali již dávno naši předkové před mnoha a mnoha lety. Saunování bylo tedy odjakživa považováno za odpočinkový rituál, který se ale také nesl ve společenském duchu. Sauna byla a je místem pro různá setkání ať už s přáteli nebo jen tak, na kus řeči. V severských zemích je to běžná věc a nikdo s tím nemá sebemenší problém. Například ve Finsku můžeme saunu vidět skoro v každém domě.

Sauna dnes

Dnes je sauna moderním doplňkem našeho bydlení. Jde o určitý druh komfortu, který se ale samozřejmě vyplatí a to zejména u těch jedinců, kteří saunu používají pravidelně. Samotný pojem saunování zní trochu divně, ale můžeme potvrdit, že pokud tedy saunu používáme pravidelně, virová onemocnění se nám vyhýbají obloukem. Sauna totiž posiluje naši obranyschopnost a její princip spočívá především v zahřátí našeho těla a následném prudkém ochlazení. Sauna je vyhřívána zhruba na 80 až 100 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu se může ovlivňovat poléváním horkých kamenů na kamnech sauny.

Saunování a účinky

O pozitivních účincích sauny bylo již řečeno. Ale není to jen obranyschopnost, co nám sauna dokáže víc zpevnit. Posiluje naše cévy, krevní oběh a dodá nám ztracenou energii. Jako odpočinková místnost také velice dobře uvolňuje stres, kterého je dnes všude kolem spoustu a posiluje naši mysl. Sauna také stimuluje nás metabolismus, takže pokud se snažíme trochu zhubnout, sauna je dobrým řešením. Po sauně je také dobře lidem, kteří mají problémy s revmatismem, dýchacími cestami a také kožními problémy. Zde totiž člověk vypotí mnoho potu a vyplaví se tak škodlivé látky z těla.

Finská sauna a sport

Sauna ale není prospěšná jen pro naše zdraví. Mimo již zmíněné blahodárné účinky je také výborným doplněním sportovního tréninku. Doporučuje se totiž při vytrvalostních sportech, jako je běh nebo jízda na kole nebo také u silových sportů. Proto je velkou oblibou, pořídit si saunu například ve wellness centrech nebo blízko sportovišť. Ale sauna je také skvělou rekonvalescenční terapií poúrazových nebo pooperačních stavů.

Jak vidno, sauna je zkrátka skvělý typ na modernizaci našeho domova.

 

Finská sauna na míru

Ten, kdo si ale neví rady, jak a kde by si mohl saunu dopřát ve vlastním domě, máme skvělé řešení. Dnes je na trhu již mnoho firem, které zabývají prodej, stavbou a instalací domácí sauny. Můžeme mít saunu klidně i v ložnici, jako dokonalou kabinku, kde budeme mít soukromí. Můžeme mít saunu podle našeho přání a velikosti na své zahradě. Vypadá tak trochu jako zahradní domeček, ale alespoň bude zapadat do našeho exteriéru. Ale můžeme mít také saunu v našem domě nebo bytě, zabudovanou přesně na míru a podle našich představ. Tyto sauny jsou od odborníků postaveny i do atypických prostor, kde se využije každý kout a každý centimetr. O vhodnosti vybraného místa pro naši domácí saunu se určitě poraďme s odborníkem. Nesmíme rovněž zapomenout na ochlazování rozehřátého těla, takže v blízkosti sauny by měla být sprcha a malá odpočívárna. Příjemné prostředí například s relaxační hudbou umocní náš odpočinek a relaxuje také naši mysl.

Sauna podle odborníků

Postavit si domácí saunu není zase až tak složité, ovšem jistě bychom měli dodržovat určitá pravidla, která jsou zde opravdu nutná, abychom se vyhnuli případným komplikacím nebo zjištěním, že sauna nemá ten správný efekt. Sauna na míru od spolehlivé firmy nám může přinést dokonalý požitek z „odpočinkování“, které je občas nutné pro naši zdravou mysl. Na trhu dnes existuje spoustu firem, které se vybudováním sauny na míru přímo zabývají a tak podle našich požadavků můžeme mít doma saunu doslova za pár dní. Na co bychom ovšem měli dát opravdu pozor je správná izolace. Nedostatečná izolace nám může udělat nejen vítr v peněžence. A o to přece nikdo nestojí.

Related Posts