Konečně jste se dočkali – budete si moci usušit své první seno. Jak na to, když neumíte používat kosu? Nebojte se, bude to hračka!

Voňavá radost

Stále více lidí si uvědomuje, jak je důležitá soběstačnost. Sušení vlastního sena se hodí například pro krmení hospodářských zvířat, nebo také pro použití v rámci udržitelné zahrady – seno se vkládá například mezi keře a trvalky. A jak na něj? Stačí navštívit e-shop Vesely-kutil.cz a kategorii vše pro zahradu, kde si pořídíte vše potřebné.

Sečeme trávu

Vyhlédněte si dny, kdy budou hlásit relativně slunečné počasí beze srážek, a pusťte se do práce. Trávu sekejte pomocí kosy, nebo si můžete přizvat bubnovou nebo rotační sekačku. Poté, co trávu posečete, ji nechejte dvě hodiny zavadnout.

Obracíme

Po dvou nebo třech hodinách vás bude čekat první skutečná práce. Pokud nemáte obraceč sena, postačí vám obyčejné hrábě. Snažte se, aby se klasy, které jsou na spodní straně u země, dostaly na slunce. Obracení vám bude příjemně ubíhat, když si k němu pustíte svou oblíbenou hudbu.

Kopkujeme

Než začne večer padat rosa, budete trávu shrabovat do kopek. Ty můžete následně přikrýt například plachtou, aby byla tráva chráněná proti noční rose nebo přeháňce.

Ráno seno rozhodíme

Ráno se probuďte s úsměvem na rtech a těšte se, až si seno opět rozhodíte. Využívejte co největší plochy, aby nebyla sušící se tráva ve vrstvách, kde jen těžko prosychá. Trávu rozhoďte poté, co zmizí ranní rosa.

Dvakrát otočíme a kopkujeme

Během dne seno dvakrát otočte, bude tak rychleji schnout. Proschnou vám i silnější klasy, které se následně nebudou zapařovat a plesnivět. Večer proschlou trávu opět upravte do kopek.

Z tři dny je hotovo

Sušení sena tři až čtyři dny. Záleží na vzdušné vlhkosti a na tom, jak moc svítí slunce. Snažte se seno umístit na slunné stanoviště, aby bylo co nejméně ve stínu.

Na konci třetího dne seno skliďte do volného prostoru pod střechou, odkud je budete moci po celý rok odebírat.

Related Posts