Vykukuje první sluníčko a vy už přemýšlíte, čím nahradit chvojí v truhlíku za okny.

Čas pro letní balkonové květiny (pelargonie, muškáty či begonie) však ještě nenastal. Přesto nezoufeje – i jaro může být v truhlíku barevné. Můžete je osázet květinami méně zimomřivými.Volit můžeme mezi pestrobarevnými maceškami a primulemi a kombinovat je můžeme třeba s pomněnkami, sedmikráskami, hyacinty, tulipány či narciskami.

Barevnost zkuste obzvláštnit nějakou převislo rostlinkou. Vhodný je břečťan, který barevnou směs obohatí o zeleň listů. Díky chladnějšímu venkovnímu vzduchu prodloužíte kvetoucí dobu rychlených cibulovin. Po odkvětu je nenechávejte v truhlíku, ale vsaďte je na zadrádku či do skalky.

Typickým poslem jara jsou petrklíče (primulky). Jsou sice malé vzrůstem, ale vynahradí to svými pestře zbarvenými květy. Ideální jsou v kombinaci s cibulovinami. Jen dejte pozor, protože nesnáší mrazy.

Jarní truhlíky si můžete namíchat pestrobarevné a je jedno, jestli zvolíte různé barvy jednoho druhu nebo budete kombinovat různé druhy. Příklady barevných druhů:

  • Žlutou barvu mají narcisky, primulky, krokusy nebo tulipány.
  • Červené jsou například tulipány, sedmikrásky nebo primule.
  • Chcete – li růžovou, nabízí se hyacinty či sedmikrásky.
  • Bílé jsou hyacinty a sedmikrásky.
  • Modrou barvu nabízí modřence a pomněnky.
  • Nejširší barevnou škálu mají macešky.

TIP

Jako domimńantní můžeme zvolit různé druhy tulipánků, které budeme střídat drobnými mnohokvětými rostlinkami.

Výsadba

Pokud máte možnost vybírejte samozavlažovací truhlík.

Při výsadbě mějte na paměti, že tyto rostlinky se příliš nerozrůstají, proto mezi nimi nenechávejte velké mezery. Substrát postačí ten pro balkonové rostliny či okrasné dřeviny. Do spodní části nádoby dejte drenáž ( písek, štěrk, kamínky nebo keramzit), je to vhodné pro regulaci vody.

Velikonoční výzdoba

Vzhledem k tomu, že k jaru patří i Velikonoce, můžeme dodáním jednoduchých doplňků jarní truhlím rychle a snadno přeměnit na velikonoční dekoraci.

Postačí jej ozvláštnit nastříhanými proutky či zlatým deštěm, použít stuhy a kraslice či jednoduchý zápich v podobě zajíčka či kuřátka.