Venku je sychravo, nevlídnou, fouká studený zimní vítr a zima nám zalézá pod kůži. Raději se uchýlíme domů. Abychom se doma cítili hezky a v teple, není zrovna potřeba mát knoflík topení na maximum. Postačí několik drobných triků, malých úprav a doplňků a můžeme využívat hřejivou atmosféru našeho útulného domova.

Jak na to?

Nabízíme několik triků a drobných úprav, které váš dům „zahřejí“.

  • Textil

Nejrychlejším a nejsnazším způsobem, jak zútulnit bydlení, jsou textilní doplňky. Mohou to být polštářky, kožešinky, pletené přehozy či plédy. Pokud chcete větší změny. Vyměňte koberec a dolaďte záclony a závěsy. Při výběru těchto dekorací si však dejte pozor na snadnou údržbu, jinak se z nich stanou lapače prachu.

Pro koberce vybírejte jemný materiál, který bude jemný a příjemný na omak. Pro závěsy se zase hodí například splývavý sepraný len.

  • Barvy

Pro naše vnímání pocitů mají barvy velký význam. Jestliže máte studený pocit z nějaké místnosti, upravte jej pomocí teplých barev. Může to být barva zdi, nový kousek nábytku. Pokud nechcete změnu radikální, postačí i pěkná dekorace.

Tip pro vás:

Pro chladné zimní večery je ideální například bambusová lucerna na svíčku. Ta zahřeje hned dvakrát – světlem svíčky a příjemným materiálem, který bambus, beze sporu je.

  • Struktury a tvary

Hřejivým dojmem působí především oblé a přírodní tvary a výraznější struktury. Pokud jste zastánci

minimalistického interiéru, který nechcete žádným způsobem narušovat, využijte například kulatý puf na sezení vyrobený z přírodního materiálu.

Hřejivý dojem zanechává dřevo či dřevodekor. Velmi strohý interiér zútulní dřevěné dekorace, nebo doplňky z proutí či mořské trávy.

  • Osvětlení

Každý prostor dokonale a spolehlivě zútulní lampičky, lucerničky nebo svíčky. Celkovou atmosféru ovlivní i barva osvětlení. Pro teplý pocit volte osvětlení typu teplá bílá. LED zdroje mohou mít vysoký podíl modré, která navozuje spíše chlad.