Pokud máte zahradu, pouvažujte o chovu domácího ptactva. Není nad čerstvá domácí vajíčka a kromě slepic se pomalu začíná rozmáhat i chov domácích hus nebo kachen. Pokud i vy se rozhodujete, že si nějakého opeřence k zahradě pořídíte, mějte na paměti, že každý má nějaké požadavky.

Chov slepic

kromě vajíček vám slepice pomůžou zbavit se klíšťat a drobného hmyzu a z jejich trusu si můžete vyrobit vynikající hnojivo.

Pokud slepicím poskytnete malý prostor, zničí jej na holou zem. Rády totiž hrabou, loví hmyz a brouky a zobou semena. Čím více prostoru jim poskytnete tím lépe nejen pro ně, ale i pro zahradu, snáze odolá jejich „nájezdům“. Pokud nechcete, aby hrabaly hluboké díry, připravte jim prostor pro popelení – dolík nebo nízkou nádobu s popelem. Je potřeba jej však krýt před deštěm. Pokud chcete prostor opticky oddělit od ostatní části zahrady, můžete použít živý plot, je však potřeba zkombinovat je s pletivem, neboť slepice se všude snadno protáhnou.

  • Bezpečný kurník s hřady

Ten je potřebný pro nocování. V zimním období je vhodné do něj umístit podestýlku (suchá sláma, sušené ořechové listí – působí proti cizopasníkům). V období sněhu je do něj potřeba umístit i krmení, vodu a popeliště.

Kurník musí být suchý, větratelný, avšak nesmí v něm být průvan. Je potřeba jej zavírat, ochráníte tak slepice proti kunám.

V klidné části kurníku umístěte kukaň, kde budou moci slepice snášet vejce.

Chov domácích kachen

V současné době se začíná rozmáhat chov indických běžců, kteří zbaví zahradu slimáků. Najdou je i ve vrstvě mulče nebo vyšší trávě. Vzhledem k tou, že mají lehké tělo, neponičí vám vegetaci. Nemusíte se bát o zeleninu, kterou pěstujete na záhonech, o tu nemají zájem. Potřebují velký prostor a na rozdíl od slepic nehrabu, takže vám nezpůsobí žádné škody.

  • Prostor pro koupel

Kachny, na rozdíl od slepic, potřebují pravidelnou koupel. Ideální je pro ně zahradní jezírko s pozvolným vstupem. V případě nouze postačí i nízká káď.

  • Ubytování

Pro ubytování je vhodný prostor, který se dá na noc zamknout. Zabráníte tak nechtěné ztrátě. Pokud budou silnější mrazy, vytvořte jim prostor, který bude pokrytý suchou slámou.

Chov domácích husí

Husy potřebují prostor. Chovají se především pro maso. Jako potrava jim postačí především tráva, kterou spásají. Ideální je pro ně výběh v sadu, kde je trávy dostatek. Stejně jako kachny potřebují koupel, ale postačí jim prostorná káď.

Related Posts