Kompresory jsou stroje, které vyrábějí stlačený vzduch. Díky nim můžeme nejen používat pneumatické nářadí, ale také plnit vzduchem pneumatiky nebo nafukovací hračky, gumové čluny, rafty a další věci. Pneumatické nářadí jsou například pneumatická kladiva, sbíječky, ale také aku nářadí, jako jsou vrtačky, utahováky, šroubováky atd. Ke každé činnosti, u níž se využívá stlačený vzduch, slouží různé typy kompresorů. Známé jsou kompresory Atmos nebo značka Abac. Při potřebě velkého výkonu se používají šroubové kompresory, naopak v garáží či dílně většinou postačí malé pístové kompresory.

Jakou mají kompresory konstrukci

U pístových kompresorů je konstrukce řešena tak, aby za chodu nedocházelo ke zbytečně velkým ztrátám tlaku. V tomto ohledu vykazují vysokou spolehlivost pomaloběžné pístové kompresory značky Atmos Bobby. Používají se obvykle v garážích a domácích dílnách pro běžné hobby práce, ale i ve velkých dílnách a výrobních provozech, kde je potřeba stlačeného vzduchu. Kompresory Atmos hobby mají nízké nároky na údržbu a jejich další výhodou je rychlá dostupnost náhradních dílů.

Úprava vzduchu

Tento parametr se posuzuje v jednotkách. Pro příklad lze uvést, že u kompresorů Atmos a Abac lze vybírat mezi různými jednotkami, a to od A1, přes A13, A18, futura až po jednotky úpravy vzduchu značené písmenem S. Například pomocí jednotek A1 se reguluje stlačený vzduch od 0,5 do osmi bar, dále lze vzduch filtrovat na 5 um, nebo podle potřeby také přimazávat. Mazání vzduchu je vhodné například při používání pneumatických kladiv, sekáčů, vrtáků a jiného pneumatického nářadí. Kompresory Atmos i Abac se využívají zejména v průmyslu, ale uplatňují se například také v laboratorní, měřící nebo regulační technice.

Jak vybrat správný kompresor

Hlavní kritériem je účel použití. Obchod Kompresory-vzduchotechnika má ve své nabídce různé typy kompresorů pro průmysl i hobby činnosti. Kutilům lze doporučit pístové kompresory Atmos hobby – řada Bobby. Šroubové kompresory vynikají efektivním provozem, který je velice ovlivněn velikostí a konstrukčním provedením šroubového bloku.

Related Posts