Hledáte cestu, jak žít více v souznění s přírodou a vytvořit dům, který bude příznivý k životnímu prostředí? Při stavbě domu popřemýšlejte o tzv. zelené střeše, která je tvořena rostlinami. Nejenže skrývá mnohé výhody pro vás, ale šetří také naši planetu. Pojďte se spolu s námi podívat na to, co to zelená střecha je a jaké pro vás skýtá výhody.

Jednu zelenou!

Zelená střecha bývá částečně nebo celá pokryta vegetací a půdou. Většinou obsahuje další vrstvy, jako je kořenová bariéra, odvodnění a zavlažování. Zelená střecha je nejen zajímavým prvkem na vašem domě, ale má také mnohé další ekologické přínosy. Dům díky ní lépe zapadá do přírodního spektra a poskytuje nový prostor pro život hmyzu. Zelené střechy už se staví po staletí, ale k nám proniká tento trend teprve dnes. Jejich domovem je především Skandinávie, Island či Kanada, kde jste se zelenými střechami mohli setkat běžně.

Proč ano?

Zelené střechy nyní pronikají nejen do měst, ale také do vesnic a na obydlí, která stojí v blízkosti divočejší přírody. Lépe tyto domy do scenérie zapadnou a zelená střecha jim přináší další výhody. Zelená střecha se totiž stává producentem kyslíku a zároveň zadržuje oxid uhličitý. Dokáže také absorbovat škodliviny ze vzduchu a odfiltrovávat částice prachu, také zabraňují jeho víření. Skvělé je, že zelená střecha zabraňuje přehřívání střech. Její výhodou je také ochrana hydroizolace před UV zářením a extrémními klimatickými výkyvy, mezi které patří kroupy, vítr či mráz. Díky zadržování vody dochází též k odlehčení kanalizačního systému. Díky zelené střeše bude v domě kvalitnější tepelná stálost i mezi dnem a nocí. Fungují také jako tepelná a zvuková izolace, čímž snižují spotřebu energie pro vytápění a klimatizaci, čímž ušetříte i vaši peněženku. Mají také neomezenou životnost. Možností je i zelená střecha svépomocí.

Příroda a člověk

Zelená střecha je dalším krokem, jak propojit lidské výtvory a přírodu. Díky ní vzniká větší životní prostor pro přírodu, místo pro žití a krásný prvek, který umí propojit dům s přírodou. Více se dozvíte na zelená střecha cena.

Related Posts