Při koupi bytu platí záruční doba stejně jako při koupi počítače či nového páru bot. Kromě záruční doby je také prodávající odpovědný za případné skryté vady. Pro tuto odpovědnost je stanovena daleko delší doba. Pokud si byt zakoupíte od developera – recenze firem, pravděpodobně se setkáte s záruční dobou v délce trvání dvou či tří let. Tato lhůta je sjednána pro případ, že se vady vyskytnou až časem a jsou developery nabízeny pro nové byty a domy. Podle zákona č. 89/2012 Sb. Občnského zákoníku, tato lhůta již není povinná. Tím pádem se musíte s developerem domluvit a tuto záležitost společně probrat.

Sjednání záruční lhůty

V případě sjednání záruční lhůty vám tedy prodávající, v tomto případě konkrétně developer, zaručuje to, že prodaná nemovitost bude mít v záruční době stejné vlastnosti jako v momentě zakoupení. Kdybyste pak museli reklamovat, nemáte povinnost dokázat, kdy vada vznikla. Nezapomeňte, že po vypršení této dvouleté či tříleté lhůty je na reklamaci pozdě. Nemusí to ale nutně znamenat, že už nemůžete dělat nic. Jen z této situace plyne, že již nemáte právo developerovi hodnocení firem vady vytýkat a požadovat po něm opravu vaší nemovitosti. Jen z toho plyne, že si budete muset vadu opravit na vlastní náklady.

U skrytých vad je lhůta delší

Ať už se domluvíte na jakkoliv dlouhé lhůtě záruky, tato záruční doba nemá vliv na prodávajícího odpovědnost za skryté vady. V případě skrytých vad je totiž lhůta daleko delší, jelikož při koupi reálně nešly odhalit. Takové vady se totiž objeví až po čase a je naprosto zřejmé, že existovaly už v době převzetí.

Related Posts