Jsou věci, bez kterých se člověk obejde – ale když si je dopřeje, život je díky nim mnohem jednoduší a příjemnější. Platí to i o stolních lampách, které nachází uplatnění v obývacím pokoji, na nočním stolku v ložnici i na pracovním stole. Nabídka je pestrá, jak ale vybrat správný typ? Stačí se držet následujících doporučení.

Stolní, nebo stojací lampa?

Napadlo vás, že si místo stolní lampy pořídíte lampu stojací neboli stojanovou? Oproti menší variantě je jistě výraznější, ale nenabízí takovou flexibilitu a je vhodná spíše jako doplňkový zdroj světla při sledování televize či práci na PC.

I tak se ale v první řadě zamyslete nad plánovaným využitím. Položte si otázku, k jakým účelům budete stolní lampu využívat a podle toho si vyberte např. univerzální přenosný model, bodovou lampu se silnějším světlem, slabší noční lampu či praktický zdroj světla do kanceláře.

Záleží na designu i materiálu

Stolní lampa sice není tak výrazná jako jiné interiérové prvky, ale přesto byste si měli dát záležet na tom, aby do prostoru perfektně zapadla a podílela se na celkové atmosféře. A protože platí, že i designové lampy mohou být velmi praktické, je jisté, že nakonec natrefíte na model, který interiér perfektně doplní.

V sortimentu stolních lamp narazíte snad na všechny myslitelné materiály. Sklo, dřevo, kov, ale i plast a další variace – zohledněte nejen estetický dojem, ale i náročnost údržby a bezpečnost. V praxi to znamená, že křehké skleněné provedení není to pravé ořechové, pokud máte malé děti. V opačném případě by se vám mohly zamlouvat například tyto designové lampy Pumpkin.

Parametry a přídavné funkce

Při hledání ideální stolní lampy se zajímejte také o rozměry, příkon, barvu a intenzitu světla, typ patice a přídavné funkce v podobě dotykového nebo dálkového ovládání, možnost změny teploty a barvy světla (RGB), stmívatelnost či nastavení výšky lampy a směru světla.