Developeři ze skupiny Davida Rusňáka očekávají, že na trhu s realitami ještě chvíli poroste segment nájemního bydlení. S poklesem úrokových sazeb během příštího roku navíc začnou růst ceny bytů na prodej. Přitom se ale bude zmenšovat jejich plocha. Standardem pro byt 3+kk bude zhruba 65 m².

DRFG podniká v rezidenčním bydlení i retail parcích: Jaká je v tomto směru situace?

„Mnoho projektů, které se dnes dokončují, se plánovaly před zhruba šesti lety. Z důvodu zdlouhavého legislativního procesu se tak nyní prodávají produkty nastavené na dobu před 2 až 3 lety. Proto stále ještě lze pořídit nemovitosti nabízející poměrně komfortní životní prostor,“ říká Sales & Marketing Director divize DRFG Home Martin Nesládek.

„Nyní se však v České republice rodí trend zmenšování životního prostoru. Mnohem více budou zase vznikat ateliéry s malometrážním potenciálem. Byty o dispozici 3+kk se budou stavět s plochou 65 m², 2+kk pak na ploše do 40 m² a 1+kk pouze do 30 m²,“ pokračuje Martin Nesládek. 

Dále říká, jak si povedou nově stavěné nemovitosti: „Vrátíme se tak do post mileniální doby. Bude to důležité, aby se trh mohl udržet v chodu. Zpomaleným tempem se zároveň budou prodávat projekty, které jsou již dokončené nebo se nyní teprve staví.“ 

S vysokou cenou hypoték nevyskočily ceny nájmů: Jak to?

„Musíme si uvědomit, co ovlivnilo cenu nájmu řekněme z druhé strany. Byly to ceny energií. Za běžných okolností by cena nájmu explodovala podobně, jako tomu bylo před zhruba deseti lety. To tehdy také vyvolala nedostupnost hypoték. Nyní ale zůstal trh vzhledem k vysokým cenám energií tzv. přidušený,“ zakončuje Martin Nesládek.

Autor: Michal Pecka

Related Posts