Rekonstruujete byt, nebo si zařizujete zcela nové bydlení, a nastal čas vybrat světla? Zatímco nábytek jste vybírali dlouho a pečlivě, světla jste chtěli vybrat raz dva. Jaké bylo vaše překvapení, když jste zjistili, jak široká je nabídka svítidel. Stropní světlo, nástěnné světlo, závěsné světlo, bodovky a další. Které vybrat?

Stropní světlo je základ

Světlo je základ každé místnosti, podílí se totiž na celkové atmosféře a dojmu z místnosti. Hlavním zdrojem světla je právě stropní světlo, díky kterému si vidíte pod ruce i nohy, víte, co děláte, kam šlapete. Udává ale i tón prostoru, dodává mu na osobitosti a charakteru.

Je nejčastějším zdrojem světla v každé místnosti, má všestranné použití a výběr je tak široký, že si vybere opravdu každý. Z čeho můžete vybírat?

  • LED stropní svítidla
  • LED panely
  • Stropní skleněná svítidla
  • Stropní bodová světla
  • Podhledová bodová světla
  • Stropní svítidla s čidlem pohybu
  • Přisazená svítidla, která instalujete v úrovni stropu.
  • Odsazená svítidla, která se neinstalují přímo na strop, mezeru vytváří držák nebo jiné uchycení.
  • Zapuštěná svítidla instalovaná přímo do stropu.

Na co si dát při výběru stropního světla pozor?

Výběr toho pravého stropního světla si můžete usnadnit tím, že se zamyslíte nad účelem světla. Hledáte světlo, které vám opravdu má svítit, nebo jen designový doplněk?

Odpovědět si musíte i na otázku, do jaké místnosti ho vybíráte. Potřebujete stropní světlo do obývacího pokoje, kuchyně, ložnice, dětského pokoje, na chodbu, do koupelny, nebo úplně někam jinam?

Dalším důležitým parametrem je i výška stropu. Právě od ní se odvíjí typ svítidla. Do menších nebo nižších místností si jistě nepořídíte masivní lustr, který zabere půl místnosti, ale dáte přednost přisazeným stropním svítidlům nebo přisazeným lustrům, které nezaberou tolik místa. Do velké místnosti už si naopak ten klasický lustr pořídit můžete, ba dokonce musíte. Bude se tu nádherně vyjímat.

Velikost světla vybírejte podle rozložení místnosti a dekorací, které v ní jsou, mělo by podtrhnout celkový dojem z prostoru.

Podcenit byste neměli ani intenzitu a barvu světla. Hledáte intenzivní osvětlení, které vám poskytne dostatek světla na práci, nebo spíš jen tlumené světlo, které se postará o příjemnou atmosféru? Zajímejte se o barvu světla, která se udává v Kelvinech a čím je hodnota vyšší, tím je barva světla studenější. Do obývacího pokoje patří teplé světlo s hodnotou kolem 3000 Kelvinů, do pracovny nebo kuchyně studené, kolem 5000-6000 K.