Hledáte ideální koníček, který by vyplnil váš volný čas? Za zvážení stojí chov holubů. Jedná se o jeden z nejstarších koníčků, ke kterému toho nepotřebujete mnoho. Stačí, když si z hliníkových profilů sestavíte dostatečně velké holubníky nebo venkovní voliéry. To vašim holubům bude ke spokojenému životu chybět. Tedy pokud se budete držet ještě několika zásad.

V současně době se holubi chovají z několika důvodů. Zatímco někteří chovají holuby kvůli jejich masu, které je vysoce kvalitní, jiní zase preferují chov holubů proto, že se chtějí účastnit nejrůznějších soutěží a výstav, ke kterým u nás dochází. Proč tyto okřídlené společníky budete chovat vy?

Holubník je při chovu holubů nejdůležitější

Jak již bylo zmíněno, i holubi musí mít své zázemí a tím je holubník nebo venkovní voliéra. Při stavbě a výběru konkrétního holubníku nezapomínejte hlavně na to, že v holubníku nesmí být průvan ani vlhkost. Obsah dva faktory holubů nadmíru škodí. Stejně tak holubům nesestavte holubník příliš malý, ve kterém by se holubi nemohli snadno rozlétnout.

Jak holubník vybavit?

Holubníky by měly být postaveny s dostatečnou tepelnou izolací. Holubům totiž vadí zima. Stejně tak oceníte mít uvnitř holubníku umělé osvětlení, díky kterému budete mít o holubech vždycky přehled. A nezapomínejte na krmítko, které by mělo být v každém holubníku aspoň po jednom kuse.

Jak holuby krmit?

Zejména začínající chovatelů holubů si pokládají jednu zásadní otázku, a sice jak holuby krmit. Zkušení chovatelé apelují především na pravidelnost. Je důležité vypěstovat při krmení jakýsi rituál nebo jakousi rutinu. Ideálním krmivem je pak pšenice s ječmenem. Co se týče ječmenu, ten by měl být co nejkvalitnější.

Zatímco pšenici s ječmenem dáváme holubům během dopoledne, odpoledne zase dostávají holubi trochu jiné krmení, které je složeno z kukuřice, hrachu, pelušky, dále také z řepky, prosa nebo slunečnice.