Pokud si chcete na vaší zahradě postavit posezení, zřejmě teď máte dilema. Vyberete si altán, nebo pergolu? Tento článek vaše rozhodování rozčísne.

Vybíráte posezení na zahradu? Pak jste zřejmě vylučovací metodou došli ke dvěma nejlepším možnostem – altánu a pergole. Která z těchto možností je ale lepší? Na to se vám pokusíme odpovědět v následujících řádcích.

Co je to altán a pergola?

Pojďme si ale nejprve říct, co je vlastně ten altán a pergola. Altán je zpravidla menší posezení. V mnoha případech se používá jako ozdobný přístřešek, který postavíte volně na zahradě a daleko od domu. Abyste jej mohli využívat i během deště, bývá taktéž zastřešen. Ze stran je ale nekrytý. Stejně jako pergola slouží k odpočinku na zahradě.

Pergoly na terasu se v posledních letech zcela přetransformovaly. Dříve šlo o lehkou stavbu, která sloužila jako opora popínavým rostlinám. V dnešní době ale disponuje pevnou konstrukcí a střechou. Některé posuvné pergoly mají i střechu, s níž můžete manipulovat. Během letních měsíců tak můžete dovnitř vpustit více světla a tepla, jakmile ale začne pršet, stačí zatáhnout.

Altán, nebo pergola?

Teď ale vyvstává otázka, co je vlastně lepší. Altán, nebo pergola? Odpověď na tuto otázku rozhodně není jednoduchá. Odpovědět si musí každý sám. Přece jen záleží na osobních preferencích. V některých případech ale není na škodu sáhnout po obou řešeních. Jestliže máte dostatečně velkou zahradu a rádi pořádáte večírky s přáteli a rodinou, pak budou tyto přístřešky naprsot ideální. Zvlášť během větších oslav.

Pokud ale chcete jít ve stopách trendů, pak vám doporučujeme pergolu. Právě pergoly jsou totiž v posledních letech velice oblíbené. A není se čemu divit. Kvalitní materiál v podobě hliníku totiž může ještě více podtrhnout krásu moderní novostavby. Elegantní dřevo zase nabízí spojení historie a přírody. Je jen a jen na vás, po jakém materiálu sáhnete. Ať už ale vyberete jakýkoliv materiál, rozhodně nešlápnete vedle.