Odnesli jste trvalky na půdu, aby tu přečkaly zimu? Pozor! Bez správné péče se jara nedočkají. O zazimované kvetoucí krásky je třeba pečovat.

Muškáty

Mají být seříznuté těsně nad kolénkem. Výhony by rostlinu jen vysilovaly tím, že by se snažily natáhnout za světlem. Potřebují světlou místnost s teplotou od 6 do 8 stupňů. A zálivku jen jednou za týden až dva. Pokud by se stalo, že by pelargonie nasadila květ, okamžitě ho odštípněte a rostlinu přestěhujte na chladnější místo. Proti plísni substrátu dobře poslouží chytrá houba. Teprve až na konci února začínáme pomalu přihnojovat a přidáváme zálivku.

Oleandr

Na zimu potřebuje teplotu od 5 do 12 stupňů. Ta také určuje, kolik vyžaduje světla. Nejlépe je mu u okna ve světlé místnosti. Když jsou tmavé dny, pomůže žárovka se světlem odpovídající dennímu. Nezapomeňte sledovat, jestli si zvenku nepřinesl na listech škůdce – především puklice a svilušky, ty jsou vytrvalé. Když je objevíte, nejprve zkuste listy omýt vodou se saponátem nebo výluhem z tabáku.

Fuchsie

Pro dobré přezimování potřebují teplotu mezi 2 až 12 stupni. Protože nejsou náročné na světlo ani v létě, spokojí se přes zimu s málem. Na světlém místě budou mít i přes zimu listy a možná i pokvetou.

Kaktusy a sukulenty

Na zimu jsou pro ně ideální teploty od 5 do 15 stupňů a sucho. Můžete je mít na zasklených balkonech, v chladných zimních zahradách, na chodbě nebo v suchém a chladném sklepě. Jednou týdně rostliny prohlédněte, jestli se neobjevuje hniloba. Takové místo je potom třeba rychle odříznout.

A jeden bonus nakonec VÁNOČNÍ STROMEK V KVĚTINÁČI

Rozhodli jste se pořídit vánoční stromeček v květináči a chcete, aby vám zůstal dlouhá léta? Poradíme vám jak na to. Pokud si ho domů přinesete během nízkých zimních teplot, největší chybou je hned ho přemístit do teplé místnosti. Je to pro něj šok, po kterém by brzy zašel. Nejprve ho dejte do nevytápěné místnosti v domě a až po pár dnech do předsíně a nakonec do pokoje, kde bude nazdobený. Ideální teplota je 18 stupňů. Nutné je udržovat vlhký substrát. Nenechávejte ho zbytečně dlouho ve vytápěné místnosti. Ideální je 4 – 5 dní. Poté ho vraťte do méně vytápěné místnosti a pořádně ho zalijte.