Auto, které parkuje venku, je vystaveno nepříznivým vlivům počasí. Pokud bydlíte v paneláku a nemáte svoji vlastní či pronajatou garáž, nic jiného vám nezbude. Bydlíte – li však v rodinném domě, naskýtají se dvě možnosti – garáž nebo krytý přístřešek.

Garáž – jaký druh je vhodný?

V nabídce jsou například garáže plechové, na něž se používá většinou pozinkovaný plech, který je ještě opatřený antikorozním nátěrem. Sice vaše auto ochrání, ale rozhodně se nestane chloubou vaší zahrady.

Většina lidí proto raději volí garáže zděné, betonové či vyrobené ze dřeva. Všechny tyto materiály mají své výhody i nevýhody. Výhodou je bezesporu především to, že nejste omezeni velikostí a při výstavbě můžete kopírovat domovní zeď. Ušetříte tedy část materiálu.

Podlaha v garáží stačí betonová, lze ji opatřit speciálním nátěrem, který prodlouží její životnost. Také lze využít zateplení stěn i vrat.

Přístřešek

Výhodou tohoto druhu parkování je snadná přemístitelnost. Přístřešek může stát vedle domu či v části zahrady. Při jeho umísťování myslete na to, že je vhodné, aby byl co nejblíže příjezdové cesty.

K volbě přístřešku většinou sahá rodina, kde je více aut a menší garáž.

Konstrukce přístřešku bývá podobná pergolové konstrukci. K zastřešení lze využít polykarbonátové desky nebo lehké střešní krytiny.

Zpevněné a zastřešené parkovací stání

Toto je nejvíce úsporná varianta. Autu sice nezajistí tepelnou ochranu, ale nebude stát venku v dešti.

Pro zpevnění povrchu se ve většině případů používá zámková či zátěžová betonová dlažba.

Zátěžová dlažba je odolnější a má větší nosnost. Pokud jste zastánci přírodních materiálů, lze si zpevněou plochu vytvořit z klasických žulových dlažebních kostek.

Mějte na paměti, že podlaha by měla být vyrobena z materiálu, který je pevný, mrazuvzdorný, vodopropustný a odolní vůči olejům a solím.

Related Posts