V Česku sice vlků moc není, jejich populace ale začíná postupně růst. Stává se z nich tedy obávaný problém nejen pro zemědělce a chovatele.

Plot a kvalitně uchycená konzole na pletivo. Ani to mnohdy neodradí vlka od toho, aby se do výběhu dostal. A stává se to čím dál častěji i v našich luzích a hájích, kde se jinak vlci příliš nevyskytují.

Nebezpečí i v Česku

V posledních letech jsme se stali svědky velkých návratů. V našich horách se začali objevovat medvědi a potkat jste mohli i vlky. Jejich populace přitom v poslední době roste. A zdá se, že některým farmářům dokážou napáchat nepěkné škody. Někteří si to sice nechtějí připustit, ale jejich inteligence je poměrně vysoká. Dokážou tak poměrně snadno vycítit slabé místo v plotě a toho bez milosti využít k ulovení kořisti.

A nezáleží na tom, jak kvalitní je konzole pro uchycení pletiva na zeď. Se slabými místy si umí dost dobře poradit. V porovnání s jinými volně žijícím zvířecími druhy má však stále co dohánět. Přeborníkem v překonávání ohrady je prase divoké. To si totiž dokáže nadzvednout spodní okraj pletiva a tlakem nahoru vytvořit průchod.

Vlkovi pomůže prase

Prase nezvedá pletivo kvůli tomu, aby uvnitř hledalo potravu. Většinou si chce jen zkrátit cestu, aby nemuselo celou ohrazenou část obcházet. Vlk je pravý opak. Pokud mu prase divoké připraví cestu, mnohdy si jí sami všimnou a zvířata uvnitř potom náležitě potrápí. S tímto problémem se v poslední době potýkají především pastevci ve Švýcarsku, kde vlci řádí především v horských oblastech.

Vlka by tedy neměli zemědělci podceňovat. Mnohdy ho totiž nezastaví ani elektřina. Opět ale potřebuje pomoc od ostatní lesní zvěře. Vlk se totiž sám přes elektrickou ohradu nedostane. Pokud mu ovšem opět pomůže prase svým rypákem, můžete se se s některými zvířaty v ohradě rozloučit.

 

Related Posts