Umíte si představit dílnu bez svěráku? Že ne. To asi nikdo… V tomto článku vám tedy ukážeme, jak takový kvalitní svěrák vybrat.

Dílenské svěráky by měly zdatně sekundovat zbytku dílny. Umožňuje především pevné uchopení materiálu při řezání, vrtání, broušení či sváření, použít ho lze ale i ke stlačování, rovnání a dalším účelům. Tedy něco, co dílenské nářadí samo od sebe nedokáže.

Jak jej vybrat?

Svěrák je obvykle tvořen dvojicí čelistí, které se přibližují k sobě otáčením závitové tyče. Je vyroben buď z oceli (obvykle v zámečnických dílnách) nebo ze dřeva (truhlářský svěrák). Dílenský svěrák bývá pevně připevněn k pracovnímu stolu, truhlářský svěrák je přímo součástí truhlářského ponku. Dílenské svěráky jsou určeny především pro zámečnické, nástrojařské a opravárenské dílny a přidělávají se pomocí šroubů napevno k pracovnímu stolu.

Nejdůležitějším kritériem výběru je možnost přizpůsobit velikost svěráku velikosti a tuhosti stolu, na který je svěrák upevněn. Větší svěrák na subtilnějším či méně odolném stole nebude dobře sloužit, protože čím větší obrobek opracováváte, tím větší silou působíte na nářadí i na stůl. Pokud trochu víc zaberete pilníkem nebo rozbrusem, stůl nesmí ujíždět nebo vibrovat.

Čelisti svěráku obvykle bývají kaleny a mají rýhovaný povrch, což v některých případech není žádoucí, protože může dojít k poškození obrobku. Proto se používají vložky na čelisti z hliníku, korku, pryže nebo plsti pro uchycení měkkých materiálů. Alternativou, jak ochránit upínaný předmět před příliš ostrými hranami čelistí, je použít kousek kůže, plastu nebo hliníkového plechu jako bariéru mezi čelistí a obrobkem.

Provedení

Svěráky se nejčastěji vyrábí v několika provedeních, podívejme se na tři nejčastější – dílenský, truhlářský, modelářský a strojní

  • Dílenské svěráky univerzální – jejich konstrukci je kovadlina, na které můžete kout opracovávaný materiál. Tyto svěráky jsou z litiny a čelisti ocelové, takže jsou dost pevné a vydrží úder kladivem.
  • Truhlářský svěrák je ze dřeva a je součástí truhlářské hoblice. Tyto svěráky umožňují upevnit například celé prkno na plocho, a dá se tak opracovat celá strana. Zároveň na rozdíl od dílenského svěráku s ocelovými čelistmi nenechají ve dřevě stopy po čelistech.
  • Modelářský svěrák je rozdílný proti běžnému dílenskému svěráku méně masivní konstrukci a maximální pohyblivostí. To, že tento svěrák nemusí být tolik masivní, takže se dá vyrobit například z hliníku nebo zinku je dáno tím, že modelařina je jemná činnost a materiály jsou často křehké. Díky tomu, že tyto svěráky jsou postaveny na kulovém kloubu, tak se dají ohýbat a naklánět všemi směry.