Vzhledem k tou, že nejen během léta se objevuje čím dál větší sucho, musíme přemýšlet nad tím, jak lze využít dešťovou vodu.
Ideální prostředek pro zalévání
Dešťová voda je ideální prostředek pro zalévání zahrady. Šetří nejen naši peněženku, ale i zahradu, neboť neobsahuje chlor jako voda z kohoutku. Není v ní tolik soli a minerálů, takže díky tomu nezasolíte svoji půdu.
Jestliže chytáte vodu ze střechy, dejte pozor, z čeho je vyrobená. Klasické betonové a pálené tašky nepředstavují žádný problém. Pokud máte střechu plechovou, může se z ní uvolňovat nátěr. Takový druh vody pak asi neocení žádná rostlina.
Pokud máte sud umístěný pod okapem, mohl by se vám hodit sběrač dešťové vody, který nainstalujete na konec okapu. Jeho výhodou je, že obsahuje ochranu, která brání přetečení vody. Jakmile hladina vody v nádrži dosáhne maximální hranice, voda sběračem protéká do kanalizace.
Jak vodu skladovat?
Pokud se rozhodnete využívat dešťovou vodu na zalévání, je potřeba ji někde skladovat. Dobrou volbu jsou sudy s kohoutkem. Pokud mají víko, zabráníte tak znečištění vody v podobě spadaného listí.
Jestliže chcete vodu využívat na splachování či máchání prádla, pak je vhodné přemýšlet nad podzemní nádrží, kterou připojíte na rozvody vody. Malou nevýhodou tohoto způsobu používání by mohly být náročnější úpravy na vašem pozemku. Ty se vám však vrátí v podobě ušetřených peněz.
Nádrž je potřeba umístit na rovnou plochu a chránit ji před přímým slunečním světlem. Ideální je stinné místo, poblíž stěny domu. Také je potřeba o nádrž dobře pečovat. Několikrát za sezonu je potřeba ji vymýt a vyčistit. Na zimu vodu odčerpejte.