Každý pěstitel či zahrádkář hledá způsoby, kterými lze pěstovat zeleninu či další druhy rostlin po co nejdelší dobu. Jednou z možností je pořízení vlastního skleníku, který pěstované rostliny ochrání nejen před teplotními výkyvy, ale i před nepříznivým počasím.
Pokud i vy uvažujete o pořízení skleníku, vězte, že výběr je poměrně široký. V nabídce naleznete zahradní skleníky, farmářské skleníky, skleníky polykarbonátové, hliníkové skleníky nebo svařené skleníky. Samozřejmostí je i příslušenství ke skleníkům.
Výhody pěstování ve skleníku
Ve skleníku můžete pěstovat nejen zeleninu a to již velmi brzy zjara, ale i celou řadu tropických rostlin, které milují teplejší klimatické podmínky.
Skleník můžete využívat pro pěstování sezónní zeleniny, která zde roste mnohem rychleji a navíc je chráněná před nepříznivým počasím. Je však užitečným pomocníkem i při předpěstovávání zeleniny choulostivější. Někteří zahrádkáři využívají skleníky pro pěstování okrasných a tropických rostlin.
Rostliny můžete ve skleníku pěstovat přímo v záhoně nebo v nádobách určených pro pěstování. Pokud máte záhony propojené s okolní půdou, hrozí zde riziko výskytu škůdců. Je tedy vhodné jednou za čas zeminu vyměnit. Alternativou je již výše zmiňované pěstování v nádobách či pytlích, které mohou být postaveny na výšku či položeny naplocho. Tyto způsoby pěstování umožňují využívat i police, na které nádoby či pytle umístíte, máte tak více prostoru pro větší množství rostlin. Další variantou jsou skleníkové regály či parapety, na něž nasypete zeminu či štěrk, podle potřeby rostlin.
Při pěstování rostlin ve skleníku je velmi důležité pravidelné větrání, neboť rostliny, bez přísunu čerstvého vzduchu, nebudou prospívat a mohou se zde objevovat plísně či některé z houbových chorob.
Velký výběr skleníků i příslušenství ke skleníkům naleznete na portálu skleniky-kinplast.