Akumulátorové nářadí má svoje místo nejen ve výbavě řemeslníků, pomalu se také zabydluje v dílnách domácích kutilů. Jedním z nejuniverzálnějších kousků je aku vrtačka.

Jestliže ji ještě nemáte a přemýšlíte, že byste si ji pořídili, pak dřív, než sáhnete po hobby provedení, podívejte se na nabídku renomovaných značek. Mnozí výrobci profi nářadí totiž mají v sortimentu stroje, se kterými cílí na náročné kutily. Výhodou je velmi slušná cena a kvalita nářadí od osvědčené značky.

Nářadí Makita

Jednou z možností je japonská značka MAKITA. Ta je na trhu uznávaná jako dodavatel spolehlivého elektrického a aku nářadí, dostupností náhradních dílů a servisní sítí pokrývající celou ČR. Kromě silných strojů s výkonnými akumulátory a uhlíkovými motory nabízí lehčí třídu aku vrtaček, které jsou pro práce v domácí dílně, na chalupě nebo okolo domu naprosto dostačující.

Náš tip: Makita HP457DWE

Za nejlepší aku vrtačku pro náročné kutily můžeme považovat typ Makita HP457DWE. Zkušenosti a kladné uživatelské recenze ji drží na předních pozicích v žebříčcích oblíbenosti.

Makita HP457DWE se dodává se dvěma 18 V akumulátory, poháněnými Li-ion technologií. Kapacita 1,3 Ah sice není nijak závratná, ale výdrž pro delší práci jistí druhá aku baterie a nabíječka. Šikovnou funkcí je mechanický příklep, který vypomůže při vrtání do cihlového zdiva. Výkonné vrtání do panelu však nečekejte, k tomu poslouží elektrické kladivo s elektropneumatickým příklepem.

Vrtání a šroubování

Funkce vrtání bez příklepu zajistí bezproblémové vrtání do železa nebo do dřeva, kapacita sklíčidla pro upnutí běžného vrtáku s válcovou stopkou o rozsahu 1,5 – 13 mm. Výměna nástroje v hlavičce vrtačky je beznástrojová, a to díky rychloupínací funkci.

V módu šroubování má aku vrtačka solidní výkon, zvládá krouticí moment do 42 Nm, pro různé typy materiálů krouťák nastavíte v 16 stupních.

Převodovka má dva stupně (dvě rychlosti), s robustními kovovými převody chráněnými před pronikáním prachu dovnitř soukolí.

Ergonomie

Celkově padne aku vrtačka velmi dobře do ruky, je optimálně vyvážená. V místě úchopu má štíhlý tvar a je opatřená protiskluzovými pogumovanými plochami. To se hodí v okamžiku, kdy se pří práci zpotí ruka, aku vrtačka z prstů nevyklouzne.

Makita HP457DWE se dodává se dvěma akumulátory a nabíječkou v transportním kufru. Ten slouží nejenom k přenášení, nářadí do něj uložíte a při skladování jej uchráníte před prachem a nečistotami.