Mít doma Wi-Fi je v dnešní době samozřejmý standard, o kterém se vlastně ani nediskutuje. Jenže možná ani nevíte o tom, že bezdrátovou síť ve své domácnosti nevyužíváte naplno. Jistě totiž existují místa na okrajích bytu nebo třeba na terase, kam signál Wi-Fi nedosáhne v takové míře, jak byste si představovali.

Internet je tam tedy pomalý a je k vzteku, když se vám nechce načíst ani e-mail, natož abyste přemýšleli o streamovaném videu nebo on-line hrách. Tahle situace má naštěstí poměrně snadné řešení. Nese název powerline a je známá už relativně dlouho. Jde o technologii, která spočívá v šíření dat stávajícími rozvody elektrické energie, tedy zkrátka mezi „elektrickými zásuvkami.“

Rozšíření sítě přes elektrické zásuvky

Hardware, který vám tohle řešení pomůže uskutečnit, naštěstí není vůbec drahý. Bude vám totiž stačit sada powerline adaptérů, které jednoduše zapojíte do elektrické zásuvky a spárujete. Jen na jedné straně je adaptér ještě třeba spárovat se stávajícím routerem. Ani to však není problém, tedy pokud si vyberete to správné řešení.

Více modelů sad powerline adaptérů (powerline kitů) má ve svém portfoliu i společnost TP-Link. Za všechny můžeme jmenovat například sadu s označením TL-WPA8631P KIT, která díky podpoře standardu HomePlug AV2 dokáže poskytnout ultra rychlé přenosy dat přes elektrickou síť až do rychlosti 1 300 Mb/s. S takovou rychlostí pro vás nebude problémem nejen zmíněný e-mail, ale ani přenos živého on-line videa v HD rozlišení a současné stahování větších souborů.

Tahle sada navíc umí na vzdáleném místě vytvořit dvoupásmovou síť Wi-Fi ve standardu AV1200, což znamená rychlost až 867 Mb/s ve frekvenčním pásmu 5 GHz a 300 Mb/s v pásmu 2,4 GHz. Zatímco první z obou pásem je určené pro náročnější on-line aktivity, jako je třeba zmíněný streaming videa či on-line her, v tom druhém bez problémů zvládnete běžné surfování na webu, e-mail nebo třeba sociální sítě.

Vytvořte si stabilní meshový systém

To ovšem není všechno. TP-Link totiž vytvořil svoje vlastní řešení OneMesh, které zmíněná powerline sada podporuje a díky kterému můžete (v případě, že ho podporuje i váš router) vytvořit jednotnou meshovou síť pro stabilní připojení k internetu i ve chvílích, kdy se svým mobilním zařízením přecházíte po domě. Wi-Fi síť navíc nakonfigurujete jedním dotykem, po kterém se automaticky zkopírují všechny potřebné informace (hlavně SSID, tedy název sítě, a heslo) z routeru, takže vaše bezdrátová síť bude skutečně jednotná – bez nutnosti dalšího nastavování jednotlivých koncových zařízení.

Důležité také je, že při instalaci powerline adaptérů do elektrické zásuvky o tuto zásuvku nepřijdete, protože na jednotlivých adaptérech jsou integrovány průchozí zásuvky. A kromě toho získáte i tři gigabitové porty, které zase nabízejí přístup k zabezpečené domácí síti po kabelu, například pro stolní počítače, konzole či jiná zařízení vyžadující stabilní spojení přes datový kabel.

Připojte například chytrou žárovku

Systém powerline adaptérů můžete využít také pro připojení jednotlivých prvků chytré domácnosti všude tam, kam nedosahuje bezdrátový signál klasického routeru. Jednoduše tak můžete připojit třeba chytrou žárovku, kterou TP-Link prodává jako součást své série Tapo. Jedná se o model Tapo L530E, u kterého si můžete vybrat z neuvěřitelných 16 milionů odstínů, které společně s jasem či teplotou světla jednoduše nakonfigurujete prostřednictvím mobilní aplikace.

Úsporná LED žárovka dokáže vyprodukovat jas na úrovni až 806 lumenů, což odpovídá světlu, které vydává běžná 60W žárovka. U modelu TP-Link Tapo L530E si navíc můžete nakonfigurovat, na co si jen vzpomenete. Přednastavíte si třeba osvětlení pro různé scénáře využití a k dispozici máte různé časovače, časové plány nebo režimy východu a západu slunce.

Pro připojení k domácí síti (například prostřednictvím zmíněných powerline adaptérů) navíc nepotřebujete žádný rozbočovač. Konfiguraci do stávající sítě zvládne i naprostý laik. Zajímavostí je pak třeba i režim v nepřítomnosti, který náhodným rozsvěcováním a zhasínáním žárovky znejistí každého, kdo by si mohl myslet, že jste třeba právě na dovolené a váš dům je k dispozici případným nenechavcům.

Jak vidno, Wi-Fi sítí to teprve začíná

Pokud chcete získat podrobnější údaje a nechat si doporučit vhodná chytrá zařízení pro váš domov, podívejte se na e-shop Electro World, abyste zjistili více. Na e-shopu nejdete i další sortiment související s problematikou chytré domácnosti. Všechny vaše objednávky vám Electro World připraví k odběru na 19 prodejnách nebo doručí kurýrem až do domu během 2–3 dnů od objednávky. Nákup z domova je jednoduchou záležitostí a zakoupené zboží můžete vrátit do 14 dnů v kterékoliv prodejně, případně zaslat zpět poštou. Stejně tak lze zboží případně bezproblémově reklamovat.

Pokud máte nebo si pořídíte Věrnostní kartu Electro World, ušetříte hned dvakrát. Za prvé vybrané zboží lze nakoupit za speciální nižší ceny, a za druhé za každou transakci dostanete procenta zpět jako příspěvek na další nákup. Stačí vyplnit krátký formulář a můžete nakupovat výhodněji už teď. Že se to vyplatí, tak o tom svědčí přes půl milionu zákazníků. Electro World je dostupný ve všech regionech České republiky a po spojení s K+B Expert tak budou mít zákazníci k dispozici celkem 40 prodejen.

Related Posts