Záclony a závěsy dokážou perfektně zútulnit bydlení. Ovšem starost o ně je opravdu náročná. Pokud chcete, aby i vaše záclony pověšené na kovových garnýžích zůstaly po dlouhý čas krásné a bez vad, musíte jim dopřát potřebnou péči. Jen díky ní zůstanou textilie bez poškození a jako nové.

Pozor na materiál

Záclony jsou vyšívány s jemnou přesností a každý další materiál, který byste s nimi dali do pračky, by je mohl znehodnotit. Proto je vždy perte jen samostatně, bez dalších látek nebo oblečení, které má zipy, knoflíky a podobné drobnosti, za které by se záclona mohla zachytit a potrhat.

Všímejte si také informací na cedulce, jelikož právě zde se dozvíte, jestli je materiál určen k sušení nebo zdali je vůbec možné záclonu vyprat. Vždy použijte nejnižší možnou teplotu a nejnižší otáčky pro ždímání.

Volte citlivé metody

Pokud je vaše pračka vybavena funkcí citlivého praní, jež je zaměřené na choulostivé materiály, máte vyhráno. Pokud ne, raději zkuste záclonu vyprat ručně. Více než 30 stupňů by totiž v některých případech mohlo mít pro záclonu katastrofální následky. Stejně opatrní buďte připojováním prášku na praní, aviváže a dalších pracích doplňků, které taktéž musí mít šetrné složení.

Jednoduché sušení

Když záclony ihned vyklepete a necháte uschnout na čerstvém vzduchu, nebude třeba je žehlit. Prodávají se také vonné přípravky, jež se na záclony nastříkají těsně před sušením a ty pak mají nádhernou svěží vůni po dlouhý čas. Díky tomu si v domě udržíte příjemnou vůni.

S žehlením buďte opatrní

Ne vždy ale máme takovou možnost a je nutné přistoupit k žehlení. Opět ale zkontrolujte piktogramy na cedulce a ujistěte se, že zvolený materiál žehlit smíte.

Žehlete raději přes bavlněnou textilii. Díky páře se záclona narovná, ale nebude v přímém kontaktu s teplou plochou žehličky, která by ji mohla poškodit. Poté záclonu rovnou pověste, protože při složení by se opět pomačkala.