Chcete – li omezit nošení špíny do bytu, vsaďte na rohožku a nemusí to být jen jedna.

Přestože se časy mění, jedno z mála pravidel bydlení stále zůstává – doma se v botách nechodí. Především v zimním či deštivém období je to navíc velice nepraktické. Nikoho z nás by asi nebavilo neustále uklízet.

Proč si pořídit rohožku

Pro pořízení rohožky se naskýtá hned několik důvodů:

V první řadě eliminuje nečistoty, které by se jinak dostaly do domácnosti. Dalším důvodem je to, že šetří náklady na úklidové prostředky. S ohledem na použitý materiál pojme část vlhkosti.

Jedna nebo více? Toť otázka, Záleží, kde bydlíte a čemu dáváte přednost.

Jaký zvolit materiál?

V nabídce je celá řada různých druhů materiálů, mohou být přírodní, ale i syntetické. Mezi ty tradiční a poměrně stále oblíbené patří kokosová vlákna . Výrobky dobře „sedí“ a mají hustou strukturu. Velmi praktická je také juta. Velké využití má i guma, polyamidy, polyproppylen nebo nylon.

Některé venkovní typy rohožek využívají kovový rám nebo mřížku.

Praktickým řešením mohou být i rohožky dvouzónové – z jedné nebo dvou stran mají čistící kartáče, které zachytí tu nejhorší špínu, v prostřední části se pak nachází čistící zóna.

A co dekor?

Klasické rohožky bývají často jednobarevné a mají tmavší barvu. Někdo si však vybírá rohožku nejen z praktického hlediska, ale používá ji zároveň i jako dekorační prvek. V tomto případě pak záleží na vkusu každého z nás. Výhodou je, že rohožka nás zas tolik finančně nezatíží a může ji kdykoli vyměnit. Někoho potěší rohožka netradičního designu, jiný dává přednost různým tvarům.

Tipy na závěr:

  • Kromě rohožky můžete použít i kusový koberec, který je vyrobený ze syntetiky – nabízí jednoduchou údržbu.

  • Pro větší zátěž můžete využít kobereček outdoorový, který více vydrží.

  • Vhodné jsou i podložky či odkapávače na deštníky.