Saunování má původ ve Finsku, díky pozitivnímu účinku na lidský organismus se však hojně rozšířilo i v dalších částech světa. Běžně se saunami různých typů a druhů setkáte také v České republice. Kvůli výše zmíněným zdravotním benefitům se určitě vyplatí saunu vyzkoušet, pokud zatím nejste její zarytý fanoušek.

Princip fungování finské sauny

Sauna pomocí vysokých teplot působí na naše tělo a zajišťuje jeho prohřívání a lepší prokrvování. Obvykle se teplota pohybuje v rozmezí 90 – 100 stupňů Celsia, začátečníkům ovšem doporučujeme zvolit napoprvé teplotu nižší. Tělo se prohřeje a následovat musí ochlazení v lázni. Pak odpočinek a několikrát znovu dokola.

Jak se správně saunovat ve finské sauně

Před vstupem do finské sauny omyjte tělo mýdlovou vodou. Do sauny vstupte zahaleni v prostěradle, při samotním saunování si ho ovšem sundejte. Složte si ho pod tělo tak, aby se žádná část vaší kůže nedotýkala lavice. Platí to i pro chodidla, podpoříte tak lepší hygienické podmínky v sauně. Pohodlně se položte či usaďte a nechte se prohřívat. Na spodních místech sauny je menší teplota než na vyšších. Pokud vás pálí obličej, klidně si přes něj přehoďte ručník. Můžete také jemně masírovat pokožku.

Setrvat ve finské sauně byste měli celkem 5 – 15 minut, záleží to ovšem čistě na vás. Zůstaňte v sauně tak dlouho, dokud vám to bude příjemné. Pak musí následovat pozvolné ochlazení. Dejte si krátkou sprchu a ponořte se do ochlazovací lázně. V ní buďte tak dlouho, dokud vám nebude zima. Zabalte se to ručníku, prostěradla či saunového županu, uložte se na lehátko a relaxujte, klidně dvacet minut, bude-li to potřeba. Celý proces opakujte ideálně třikrát, přičemž se nebojte odpočinek po poslední fázi klidně prodloužit. Saunu si naplánujte tak, aby vás už večer nečekalo nic náročného a mohli jste nechat tělo v klidu.

Finská sauna na míru

Nabízíme vám vytvoření sauny na míru, zajistíme vše od návrhu přes výrobu
a samotnou montáž. Náš tým zkušených odborníků je připraven se vám maximálně věnovat a splnit veškeré vaše přání a představy.

Related Posts