Zkušený zahrádkář nezahálí ani v lednu. Měsíc leden je ideálním obdobím pro plánování toho co a kde budeme na jaře vysévat či vysazovat. Jednotlivé plodiny je potřeba umísťovat každý rok na jiné místo, jinak by se mohlo stát, že vyčerpají veškeré potřebné látky a v dalších letech se jim na stejném místě již nebude dařit.

Zimní kontrola zahrady

Pokud na zahradě není velká vrstva sněhu, můžeme zkontrolovat přikrývky záhonů, případně je opravit či doplnit. Pokud nemrzne, dodáme vláhu stálezeleným rostlinám. Pokud je na zahradě velká vrstva sněhu, je dobré ji uvolnit z větví stromů, aby je nepoškodily. Nezapomínáme doplňovat ptačí krmítka.

Ovocné stromy

Koncem ledna, a to i při teplotách mírně pod nulou, můžeme začít řezat jádroviny. Jsou – li mrazy větší, raději ještě počkáme.

Osivo

Leden je ideální období pro výsev semínek alpské protěže, která je v přírodě chráněná. Zakoupíme je v zahradnictví, kde také pořídíme výsevní misku, která má průsvitné víko. Lze zde zakoupit i kvalitní substrát.

Také můžeme zkontrolovat osivo, které se chystáme použít k výsevu na jaře. Ideální je provést zkoušku klíčivosti – necháme naklíčit malé množství semínek. Pokud jich vyklíčí alespoň 2/3, nemusíme kupovat osivo jiné.

Koncem ledna můžeme začít s prvními výsevy – do truhlíčku celer a papriku, které později umístíme do pařníku či fóliovníku.

Další tipy:

  • Mírně zaléváme venkovní rostliny, které máme uschované doma.

  • Vyséváme sazenice letniček pro předpěstování.

  • Kontrolujeme stav cibulí uskladněných okrasných rostlin.

  • Kontrolujeme zeleninu vysazenou na podzim, zda není poškozená od hlodavců.

  • Připravíme si květináče – dezinfekce a kontrola.

  • Připravujeme skleník a pařeniště na stávající sezonu.

  • Máme – li okrasné jezírko a je – li zamrzlé, vysekáváme v něm otvory, umožníme tak přísun kyslíku a zabráníme tomu, aby se v něm kazila voda.

Related Posts