Každý zahrádkář, který používá zahradní techniku ví, že je potřeba ji na zimu řádně zazimovat. Nejinak tomu je i v případě sekačky. Pokud chcete, aby byla bezporuchová, měla dlouhou životnost a stále kvalitní výkon, je potřeba udržovat v pořádku především motor. A to nejen v sezoně, ale i po ní, v období, kdy je potřeba sekačku zazimovat.
Základní kroky
Ať už máte jakýkoli druh sekačky, tato opatření jsou nezbytná u všech.
Než začnete se sekačkou cokoli dělat, odpojte kabel zapalovací svíčky. Nejprve je potřeba vyčistit nebo vyměnit vzduchový filtr, popřípadě olej. Během provozu se v něm hromadí usazeniny a nečistoty. Pokud v sekačce zůstalo nějaké palivo, buď jej ještě spotřebujete nebo odčerpejte. V žádném případě jej nenechávejte do jara. Následně vyčistěte sporní stranu sekačky.
Péče o motor
Než začnete s údržbou motoru, vyjměte zapalovací svíčku, případně ji také vyměňte. Následně do válce vstříkněnte trochu čistého a čerstvého motorového oleje a svíčku našroubujte zpět. Olej pomáhá zabraňovat vzniku koroze a zanášení pístních kroužků.
Čištění sekačky
Před zazimováním je potřeba vyčistit sekačku od zbytků trávy – ventilátor, skříň motoru i vnitřek sekačky a to včetně přívodního kabelu. Pokud tak neučiníte, může dojít k zanesení chladících žeber a ventilačních otvorů motoru. Může dojít k jeho přehřívání, následkem čehož klesá výkonost. Motor se také může poškodit.
Uskladnění
Pro sekačku je potřeba najít vhodné místo, především suché a dobře odvětrávané. Je potřeba ji nechat v pracovní poloze, v žádném případě ji nepokládejte. Také je vhodné zakrýt motor, aby se v něm neusazoval prach a drobné nečistoty.
Pokud sekačce před zimním obdobím poskytnete náležitou péči, na jaře pak pouze postačí dolít palivo a sekačka je připravená, aby vám mohla dobře sloužit po celou vaši sezónu.