Střešní krytina z klasických dřevěných šindelů je dnes k vidění jen málo. Obvykle se s ní můžeme setkat ve skanzenech lidového stavitelství, eventuálně na některých starých venkovských chalupách. Na šindelářskou tradici navázala rodina Drdlíků, která již od roku 1990 vyrábí a také montuje dřevěné štípané šindele. Ve firmě Drdlík se zrodil nápad, jak vyrábět šindele, které by měly delší životnost než dřevo. Výsledkem je plastový šindel EUREKO, který je vzhledově i konstrukčně věrnou napodobeninou klasického dřevěného šindele. Firma začala s jeho výrobou v roce 2000.

Charakteristika plastových šindelů

Plastový šindel vyráběný firmou Drdlík dostal označení EUREKO DDS II. Byl vyvinut speciálně jako střešní krytina a obklad se všestranným použitím. Při jeho vývoji bylo využito dosavadních znalostí výroby a pokládky klasických dřevěných šindelů, které byly promítnuty do konstrukce šindele z plastu. Jedná se o věrnou napodobeninu dřevěného štípaného šindele, včetně kónických šablon potřebných k vykrytí nároží či úžlabí na šikmé sedlové střeše. Střecha pokrytá plastovým šindelem EUREKO je k nerozeznání od pravého dřevěného šindele. Vyznačuje se plynulými přechody v nároží i úžlabí, včetně snadného vytvoření tzv. „volských ok“. Plasty určené k výrobě šindelů jsou doplňovány barvivy a přísadami, které mají za úkol chránit proti UV záření. Na plastový šindel EUREKO poskytuje výrobce záruku 30 let, při životnosti minimálně 50-70 let.

Možnosti použití plastových šindelů

Díky dokonalé podobnosti plastového šindele s tradičním dřevěným šindelem, je tato střešní krytina vhodná k pokrývání střech rodinných domů, chalup či chat. Její vlastnosti a dokonalá podobnost s dřevěným štípaným šindelem přesvědčily i památkáře. Proto se plastový šindel EUREKO s úspěchem ujal i při pokrývání střech památkově chráněných objektů. Plastový šindel je použitelný jak na historické budovy, kostely, obytné i hospodářské objekty, tak i na moderní stavby.

Related Posts