Sukulenty jsou rostlinky, které najdeme na pouštích a polopouštích.
Pro život v těchto oblastech jsou velice dobře uzpůsobeny – ve svém dužnatém těle umí nahromadit vodu, díky níž přečkají období sucha.
Listové sukulenty mají ploché listy s velkým povrchem. Jsou na vodu náročnější, protože rychleji vysychají.
Stonkové sukulenty mají velmi tvrdý povrch, díky němuž vydrží bez vody déle. Jsou známé také pod pojmem „živé kameny“.
Někteří zástupci:
- kaktusy
- tlustice
- některé druhy bromélií
- aloe vera
- pryšce
- kolopejka
- rozchodníky
- netřesky
Proč je pěstovat? Hodí se na skalku i do bytu.
Tyto rostliny mají rády teplé a suché prostředí, jsou tedy ideální pro panelové byty s velkými okny. Také jsou nenáročné na čas i péče, což bude vyhovovat zaměstnaným osobám, které chtějí mít doma alespoň kousek živé přírody. Díky svým zvláštním tvarům z nich můžeme sesadit netradiční bytovou dekoraci, jen pozor na výběr rostlin – sesazujeme květiny se stejným nárokem na zálivku.
Rostliny potřebují lehkou pórovitou zeminu, kterou můžeme zakoupit v květinářství nebo zahradnickém centru. Pokud se však rozhodneme namíchat si ji doma, připravíme si jeden díl zahradní zeminy, jeden díl organické hmoty (ideální je rašelina) a dva díly hrubšího písku či jemných kamínků.
Důležité je i přihnojvání. Pro svůj růst potřebují draslík (podporuje nárůst pletiva), fosfor (ovlivňuje tvorbu květů a růst kořenů) a dusík (růst zelené hmoty).
Chceme – li se dočkat květů, dopřejeme rostlinám „letnění“ – během letních měsíců venkovní pobyt, jen pozor, aby nedošlo k hromadění vody v případě deštivého počasí, mohlo by dojít k uhnívání rostlin.
Sukulenty na zahradě
Pokud jste se rozhodli „ozelenit“ střechu garáže či přístavku, ideální volbou budou netřesky, které můžete nakombinovat s nižšími rozchodníky. Jen mějte na paměti, že střecha musí mít maximální sklon do 30 stupňů. Vzhledem k tomu, že rostlinka potřebuje jen velice málo zeminy (do 10 centimetrů), v žádném případě tím střechu nezatížíte.
Opuncie, některé agáve a některé kaktusy jsou mrazuvzdorné, můžete je tedy mít na zahradě celoročně. Pro jejich umístění volte slunné a chráněné stanoviště s dobře propustnou zeminou – může to být směs písku (3 díly), drobného štěrku (1 díl) a zahradní zeminy (2 díly). Pokud není podloží dobré, použijte štěrkovou drenáž.