Letošní zima byla i podle dlouhodobých statistik nadprůměrně mrazivá a dlouhá. Důkazem toho je i stav českých silnic, ačkoliv ten není nejlepší ani po mírných zimách. Všude samá díra a prasklina. Nejen silnicím mráz vadí, trpí i ostatní materiály. Možná je to i fasáda vašeho domu, protože ta je mrazům vystavena neustále – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. I fasáda může po dlouhé zimě být poškozená a zaslouží si opravu a péči. Jaké nedostatky se na ní mohou objevit a jak je vyřešit?

Nejdříve vyčistit

Na první pohled nemusí být nedostatky na fasádě vidět. Jedním z důvodů je, že mohou být ukryty pod vrstvou
nečistot. Prach, smog, pyly a ostatní znečištění v ovzduší vytváří na domě stále silnější vrstvu. Výsledkem je i vyblednutí barev na fasádě. Ve většině případů je na vině právě nová vrstva nečistot, pod kterou se původní jas barvy ztrácí. Barvy se mohou znovu objevit, když se fasáda důkladně vyčistí. Co ještě mohou způsobovat nečistoty na fasádě se dočtete na www.cisteni-fasad-ars.cz. Jak čistí fasády profesionálové, se můžete podívat zde.

Plísně jako problém číslo 1

Plíseň je nejčastějším problémem na fasádách rodinných domů. Objevují se nejčastěji v místech, která jsou ve stínu, ve vlhkých koutech i jinde na domě, třeba pod okny. Nejčastějším důvodem jejich vzniku je vnikání dešťové vody do fasády skrze praskliny. Ty mohou být jen milimetrové, ale i do nich se dostane voda. Řešení naštěstí není složité. Stačí na fasádu nechat aplikovat správné nátěry proti plísním. Druhy nátěrů se liší podle typu fasády, materiálu i stupně poškození. Jestli chcete dokonalý výsledek, přenecháte výběr nátěru i jeho aplikaci profesionálům.

Praskliny se musí zacelit

Nátěr proti plísni fasádu zbaví nevzhledných skvrn. Jestli nechcete, aby se plíseň objevila znovu, je třeba vyřešit příčinu jejího vzniku, tedy prasklinky ve fasádě. Je třeba zacelit mikroskopické praskliny, aby jimi voda už nepronikala. Zapomeňte na silikon nebo dokonce stavební maltu. Nejlepším řešením jsou opět správně zvolené nátěry fasád – tentokrát hydrofobní. Hydrofobní nátěr má schopnost odpuzovat vodní kapky a brání tak jejich pronikání do fasády.