Výběr cestovního kufru není vždy snadný. Kvalitní cestovní zavazadlo je podmínkou pohodlného cestování. Podívejme se na několik tipů a rad, jak vybrat cestovní kufr, aby vyhovoval našim požadavkům.

Velikost kufru je jedním z prvních kritérií pro výběr správného cestovního kufru. U každého kufru jsou uvedeny jeho celkové rozměry a vnitřní objem. Je dobré se zajímat i o celkovou hmotnost kufru kvůli váhovému omezení při cestování letadlem. Existují i cestovní kufry s možností zvětšení vnitřního objemu pomocí druhého zipu. Tyto rozšiřitelné kufry oceníte, pokud si v dovolené vždy něco přivážíte zpět. Neměl by chybět ani údaj o maximálním zatížení daného zavazadla. Kvalitní kufr vám zajistí jeho životnost. Mnohdy se při přepravě se zavazadly moc šetrně nenakládá.

Volba materiálu

Podle materiálu cestovní kufry rozlišujeme na pevné skořepinové, textilní a kožené. Skořepinové kufry jsou vyrobeny buď z polykarbonátu, nebo polypropylenu. Jde o tvrdý plast nebo z hliník. Kufry jsou pevné, nepromokavé, snadno omyvatelné a hodí se i pro převoz křehkých věcí. V kufrech je rozdělen vnitřní prostor většinou na dvě komory. Skořepinové kufry mohou být i z materiálu CURV. Jde o technologii zajišťující lehkost a odolnost proti nárazům a poškrábání. Textilní kufry jsou z nylonu, polyamidu a polypropylenu. Jsou lehké, často s možností zvětšení objemové kapacity pomocí druhého zipu. Elegantní jsou kožené kufry. Je třeba dát pozor na jejich poškrábání a vyžadují speciální údržbu.

Přeprava a bezpečnost kufru

Pro pohodlnější přepravu jsou vhodné cestovní kufry na kolečkách, nejlépe s kovovými ložisky. Pojízdný systém pod textilní podšívkou zamezuje poškození při přepravě. Dobrá jsou dvě vyztužená madla, na delší i kratší straně kufru. Alespoň jedno musí jít vysouvat. Cestovní kufry vybavené ramenními popruhy mohou sloužit jako batoh. V letecké přepravě je dobré mít cestovní kufr s TSA bezpečnostním numerickým zámkem. Letištní kontrola může kufr otevřít v případě kontroly univerzálním klíčkem k TSA. Zejména při cestě do USA předejdete poškození zámku. Na delší dovolenou oceníte velké cestovní kufry. Na palubu letadla nebo na víkend jsou zase vhodná palubní zavazadla.