Vzpomínáte si na dobu před rokem 1989? Města byla mnohem špinavější, komíny továren vypouštěly mnohem více zplodin a výfukové plyny z vozidel tomu také nepřispěly. Výsledkem byl velmi zašlý vzhled domů. Na mytí fasád si nikdo ani nevzpomněl!

Čištění fasád zateplených domů

Pozůstatky komunismu byly nejlépe patrné na obrovských sídlištích, které byly za minulého režimu budovány. Velké panelové domy, které měly sloužit jako levný prostředek k poskytnutí střechy nad hlavou veškerému obyvatelstvu Československa. Toto snažení bylo velmi dobře patrné například v Praze na Jižním městě. Celkově bylo postaveno okolo 80 000 panelových domů s přes milionem bytových jednotek. To vypovídá o tom, že české území před rokem 1989 bylo těmito domy doslova poseto.

V devadesátých letech však přišel nový trend. Zateplení. Panelové domy byly úžasné v letních měsících poskytovaly úžasný chládek. V zimě však bl problém je vytopit a proti cihlovým bytovým stavbám byl rozdíl znatelný. Proto přistoupila většina správců bytových družstev k zateplení a šedivá sídliště se začala rozjasňovat. Zateplení spočívá v obležení velkých několika patrových panelových domů silnou vrstvou polystyrenu a poté nahození omítkou a natřením fasády. Právě natření stálo za velkou proměnou panelových sídlišť. Z šedivých řad domů se proměnila sídliště v zajímavá místa plná barev a nápadů zateplovacích firem.

Fasády, které byly zatepleny, ovšem také nejsou bez poskvrnky. I dnešní město produkuje velké množství zplodin, smogu a na fasády domů nejsou tak zářivé, jako byly z počátku. V takových chvílích nastupuje na scénu firma, která se zaměřuje na čištění fasád (např.: http://www.cisteni-fasad-ars.cz/). Kompletně vyčistí povrch domu tak, že bude vypadat jako nový. Díky takovým službám, se již velká sídliště nemusí nikdy vrátit do svých zašedlých dnů.

 

Related Posts