Máte i vy na zahradě zahradní domek, altán nebo pergolu? Pokud jsou ze dřeva, je pravidelná a náležitá péče pro jejich dlouhověkost klíčová. Obzvlášť před zimou, kdy na nich vlhké a mrazivé počasí může napáchat nevratné škody. Jak se tedy o tyto dřevěné stavby dobře postarat?

Blížící se zima a v současné době i dlouhé dny s omezeným pohybem nabízí ideální prostor pro kontrolu všech koutů našich zahrad. Je potřeba uklidit nářadí i nábytek a postarat se o dřevěné zahradní stavby, které je nutné zajistit před mrazy a vlhkem. Díky pravidelnému ošetření vám vydrží nejen funkční, ale i krásné ještě řadu let.

Jak se postarat o zahradní stavby?

Prvním krokem by mělo být vždy přezkoumání celkového stavu zahradního domku, altánu či pergoly. To znamená zkontrolovat vše, od střechy přes okapy až po stav samotného dřeva. Zde si všímejte, zda v některých místech nestéká voda ze střechy tam, kam nemá, nebo zda dřevo nenese známky přítomnosti plísní, dřevokazných hub či hmyzu. Mnoho škod dokáže obzvláště na jižní a jihozápadní straně napáchat také UV záření se kterým vám hravě pomůže lazura Xyladecor Classic HP. Účinně působí proti houbám způsobujícím modrání dřeva. Jeho krémová konzistence usnadňuje natírání, lépe penetruje a zvyšuje přilnavost další vrstvy. Xyladecor Classic HP chrání proti UV záření a nepřízni počasí až na dobu 6 let. Je vhodný pro veškeré dřevěné povrchy.

Klíčová je impregnace

Nestačí tedy vybrat pouze lazuru či olej s hezkou barvou a stavbu znovu přetřít. Pro dlouhodobou životnost je dřevo nutné ošetřit a pravidelně o něj pečovat tak, aby všem zmiňovaným škodlivým vlivům odolávalo. „Zatímco exotická dřeva obsahují přírodní oleje, které jej před škůdci a povětrnostními vlivy dobře chrání, naše původní jehličnany jako borovice či smrk tyto ochranné oleje neobsahují. Proto by se mělo dřevo vždy důkladně ošetřit impregnací,“ doporučuje David Franěk, manažer značek Xyladecor a Luxol.

Dřevo je tedy možné natřít lazurou, která tyto ochranné prvky obsahuje, nebo na něj nejdříve nanést impregnační nátěr. Například napouštědlo Xyladecor Xylamon HP poskytuje ochranu proti hnilobě i modrání. Lze jej použít na vnitřní i venkovní dřevěné konstrukce, jako jsou okna, dveře, ploty či přístřešky. Optimalizuje strukturu, vyrovnává savost dřeva a zvyšuje přilnavost vrchního nátěru.