Pokud se chystáte na renovaci pokoje a tapetování, měli byste vědět, co všechno musíte připravit předem. Jednak výrazně snížíte riziko, že během tapetování zjistíte chybějící pomůcku, bez které nelze tapetování dokončit, jednak vám fototapety mnohem déle vydrží v perfektním stavu.

Dvakrát měř, jednou… objednávej

Dobře si propočítejte, kolik metrů fototapety na zeď budete potřebovat, a připočítejte i menší rezervu. Pokud ji chcete instalovat do místnosti, kterou sdílíte s více lidmi, je vhodné s nimi výběr zkonzultovat a vyhnout se případným nesouhlasným poznámkám. Zvažte přitom, jak světlá místnost je, jak je velká a jaký nábytek v ní bude zůstávat.

Příprava na tapetování

Jestliže nahrazujete jednu tapetu jinou, čeká vás nejprve odstranění starých tapet. Papírové tapety odstraníte horkou vodou s trochou odstraňovače tapet, vinylovou vrstvu musíte nejprve zasucha oloupat a poté zbylou vrstvu namočit a vliesové tapety stačí strhnout bez nutnosti namáčení nebo používání chemických přípravků.

Podkladová zeď musí být hladká a rovná. Pokud jste při odstraňování staré tapety poškodili stěny, nebo pokud se na nich nachází praskliny či díry po hmoždinkách, budete muset stěnu nejprve vyhladit sádrou či štukem. Počítejte s tím, že bude nějakou dobu schnout, takže toto zarovnání proveďte alespoň den před tapetováním.

Penetrace je základ

Ať už budete lepit samolepicí tapety, vinylové nebo vliesové tapety, bez penetrace se neobejdete. Zeď se zpevní a sjednotí, takže aplikace fototapety nebo tapety bude mnohem jednodušší. Penetraci nanášejte na čistou, odmaštěnou a suchou plochu válečkem nebo štětcem, následně ji nechte několik hodin zaschnout a zkontrolujte, zda je podklad dostatečně pevný. V opačném případě penetraci ještě jednou opakujte. Až po řádném zaschnutí se můžete pustit do tapetování. To může (podle velikosti plochy) zabrat i několik hodin, obzvláště, pokud nemáte k ruce žádného pomocníka.

Related Posts