Návodů na téma efektivního vytápění je na internetu nespočet, ale mnohé rady jsou v praxi k ničemu. Proto jsme pro vás společně s kvalifikovanými topenáři a plynaři z řemeslnického cechu EKOMPLEX připravili soubor základních doporučení, díky kterým opravdu ušetříte. Zda se jimi budete řídit, je na vás.

Budete-li topení používat správně, ušetříte nemalou částku. Zdaleka největší částku však ušetříte tehdy, když nebudete místnosti přetápět. Důležité je také omezení extrémů – neměli byste nechat topení příliš vychladnout a následně topit na plný výkon.

O tepelné zařízení musíte pečovat

Chcete-li topit efektivně – tedy levně a ohleduplně k životnímu prostředí, měli byste zvážit zateplení fasády, výměnu oken a izolaci střechy. Investice do těchto opatření vám z dlouhodobého hlediska ušetří spoustu peněz.

Plynaři Zlín z EKOMPLEXU zároveň upozorňují na důležitost pravidelné kontroly plynových kotlů. Revize by měla probíhat minimálně jednou ročně – ideálně na konci a před začátkem topné sezóny. Pod drobnohledem odborníků by mělo být i ostatní příslušenství v podobě termostatu a termostatické hlavice.

Optimální teplota v místnosti

Budete-li domácnost přetápět, pak se vám při pohledu na účet za plyn protočí panenky. Příliš vysoká teplota navíc není dobrá ani ze zdravotního hlediska, a to především v místnosti, kde se spí. Obecně se doporučuje topit:

  • obývací pokoj na 20 – 21 °C
  • kuchyni na 18 °C
  • chodbu na 10 – 15 °C
  • koupelnu na 24 °C
  • ložnici na 16 – 18 °C

S ohledem na efektivní provoz udržujte teplotu tak, aby kolísala jen minimálně.

Několik praktických tipů na závěr

V době vaší nepřítomnosti zbytečně netopte, avšak během chladnějších dní topení nevypínejte – topenáři Zlín doporučují nastavení teploty kolem 15 – 16 °C. Zamezíte tím prudkému ochlazení.

Termostatickou hlavici byste neměli používat jako ventil s polohami otevřeno/zavřeno. Nastavte ji do požadované polohy a nechte ji tak. Neubude-li vám teplota v místnosti vyhovovat, zkorigujte ji jen lehčím pootočením hlavice. Kontrolujte radiátory a v případě potřeby je odvzdušněte. Nepřekrývejte je závěsy či záclonami a zajistěte, aby nebyly obstaveny nábytkem. Jejich efektivitu můžete zvýšit tím, že za ně umístíte odrazné fólie.

Related Posts