Ráno vstát později, v klidu posnídat a bez času ztraceného dojížděním se v pohodlném oblečení usadit k počítači. Práce z domova má nepochybně spoustu výhod a mnozí je objevují právě nyní. Vznikají nové domácí kanceláře a kouty, které možná nebudou jen dočasné. Jak si tedy vytvořit ideální domácí kancelář?

Dalo by se říct, že pracovat lze i na pohovce v obýváku nebo za kuchyňským stolem. Jako dlouhodobá pracovní místa ale tyto prostory neobstojí. Domácí kancelář by měla být místem, kde je dostatečný klid a kde se zároveň cítíte příjemně. To vše ovlivňuje spousta faktorů, jako jsou teplota v místnosti, orientace pracovního stolu k oknu a ke dveřím nebo barvy, které pomohou k lepší koncentraci, větší kreativitě či vyšší produktivitě.

Vyčleňte si samostatné místo pro práci

Protože práce z domova dnes takřka není možná bez počítače či notebooku, pomyslnou základnou domácí kanceláře by měl být velký pracovní stůl v blízkosti zásuvek a pohodlná židle. Vhodné je pořídit si také dostatek úložných boxů a polic na dokumenty. Nezapomeňte ani na kvalitní osvětlení. Pokud nemáte samostatnou místnost, vytvořte si alespoň tichý kout v obývací části nebo rohu jídelny, a to pomocí nábytku či zástěny.

Skvělou službu v tomto ohledu udělá i výmalba lišící se od zbytku místnosti. Nebojte se zde vyzkoušet například výrazný motiv a namalujte v pracovní zóně například ovály, rámy či pruhy. Inspirací mohou být různé výklenky a podobné architektonické prvky. Pro tyto kreativní barevné elementy vám navíc vystačí jen vzorky barev, jaké nabízí například Dulux TESTER. Jedná se o vzorek barvy s integrovaným válečkem a dávkovačem. Protřepete-otevřete-malujete. Na výběr je v 90 odstínech kolekcí barev Colours of the World a EasyCare. Díky Dulux TESTERU můžete vyzkoušet barvu přímo na vaší zdi za zlomek ceny běžné plechovky s barvou.

Jaká barva je ideální pro pracovní kout?

Záleží na typu vaší osobnosti i práci, kterou vykonáváte. Modrá barva například stimuluje mysl, což vede k vyšší produktivitě. Její odstíny jsou proto ideální pro soustředění a pomohou vám, pokud máte monotónní práci. Pro kreativní zaměstnání naopak skvěle funguje žlutá, protože stimuluje emoce. Oblíbenou barvou pracovních míst je také zelená. Podle mnohých studií je to barva, která nejméně unavuje oči, zvyšuje rychlost porozumění a působí uklidňujícím dojmem, což jistě využijí ti, kteří mají stresové zaměstnání. Hnědá se zase skvěle hodí pro ty, kdo podnikají nebo se věnují oblasti práva. V domácích kancelářích najdou uplatnění také neutrální odstíny šedé, béžové, nebo dokonce různé odstíny bílé. Vašemu pracovnímu místu poskytnou úhledný vzhled a působí taktéž uklidňujícím dojmem.

Velmi dobře působí i kombinace jednotlivých barevných odstínů, kdy se spojí efekt jednotlivých barev. Značka Dulux ve své kolekci Colours of the World nabízí až 45 různých barevných odstínů, které lze mezi sebou výborně kombinovat, takže se nemusíte bát ani odvážných variací, jako je například fialová se žlutou či modrá se zelenou. Dulux Colours of the World jsou barvy vyznačující se vysokou krycí schopností, extrémní odolností vůči otěru, vysokou omyvatelností a vydatností až 14 m2/l.