Plánujete částečnou nebo úplnou rekonstrukci domácích rozvodů? Pak se vám určitě hodí celá řada komponentů, které jsou v domácích i firemních rozvodech naprosto běžné. Elektrotechnické rozvody totiž ani zdaleka nejsou jenom spoustou kabeláže a spojek.

Je potřeba také specifických komponentů, jako mohou být například elektrické rozvaděče, různé druhy mikrospínačů, svorek a dalších drobných komponentů. Ostatně na následujících řádcích se podíváme na takové, které jsou opravdu v každé síti a nesmí tak proto chybět ani u vás.

Rozvaděčové sítě jako srdce vaší elektroinstalace

Rozvaděčová skříň je opravdu základní komponentou, bez které se nemáte sebemenší šanci obejít. Na přívodu většinou bude hlavní připojení energie pro danou stavbu, nebo popřípadě byt. Rozvaděčová skříň je totiž komponentou, od které očekáváte, že dokáže hlavní přívod rozdělit do jednotlivých stromů.

Díky tomu se můžete spolehnout na to, že nemůže funkce jedné elektrické větve narušit další, nebo zcela naopak najdete závadu mnohem rychleji, než by se povedlo bez rozvětvené sítě. Základní rozvaděčové skříně jsou vždy normalizované, díky čemuž nebudete mít sebemenší problém s propojením sítě s dalšími komponenty.

Bez svorek se to zkrátka neobejde

Přímo do rozvaděčů se může instalovat poměrně dost velké množství komponentů sloužících pro ochranu nebo rozvětvení sítě. Základní komponentou jsou tak klasické elektro svorky. Vyrábějí se v mnoha variantách, které se dělí podle hlavního využití. Většinou budete v domácnostech používat bezšroubé nebo řadové svorky, které jsou nejzákladnější variantou. V případě pokročilých a složitých obvodů je pak na výběr mnohem více druhů, které se ale jen zřídka týkají domácích rozvodů.

Mikrospínače se postarají o automatizaci domácnosti

Mikrospínače jsou velice jednoduchou komponentou, které ale dokáží naprosté divy. Kdykoliv je cokoliv automatizované na libovolný impuls, tak za touto funkcí stojí mikrospínač. Mikrospínač může být naprogramovaný na konkrétní časový harmonogram, nebo může být propojený s celou řadou dalších čidel. Může se tak spínat i na základě světelného, pohybového, nebo teplotního podnětu.

Related Posts