Dovolená před vámi a jako na potvoru se nikomu nehodí pomoci vám po dobu vaší nepřítomnosti se zaléváním zahrady?  Na instalaci automatizovaného systému pro kapénkovou závlahu už je také pozdě, jak si tedy pomoci? Naštěstí si můžete sami doma vyrobit dočasnou kapénkovou závlahu, která se o kondici rostlin v době vaší nepřítomnosti postará. A až se vrátíte, budete mít spoustu času na přehodnocení své zalévací strategie, minimálně až do další dovolené.

Kapková závlaha z plastových lahví

Na výrobu domácí kapkové závlahy vám budou stačit obyčejné plastové láhve, kterých máme doma každý spoustu. Jedna z variant tohoto typu kapkové závlahy spočívá v tom, že ostrým předmětem proděravíte víčko od uzavřené plastové láhve, naplníte ji vodou a dnem vzhůru, tedy víčkem do půdy ji zastrčíte ke kořenům rostliny, kterou chcete zavlažovat. Voda se bude postupně uvolňovat a odkapávat rychlostí odpovídající velikosti a počtu děr ve víčku. Víčko PET láhve je opravdu tvrdé, jeho proděravění může být pro někoho oříškem. Asi nejsnazší způsob je použít horkou jehlu, kterou předtím nahřejete například nad plynovým sporákem. Víčko ale můžete proděravět i hřebíkem, který do něho zatlučete obyčejným kladivem a poté vyjmete.

Vylepšení kapkové závlahy

Chcete-li tento systém ještě mírně modifikovat směrem k vyšší trvanlivosti, seřízněte dno láhve zastrčené do země a překryjte ji jinou lahví také s uříznutým dnem. Ta bude fungovat jako kryt a zpomalí vypařování vody. Pro udržené neustálého přísunu vody k rostlině, můžete do láhve zapíchnuté do země zavést zahradní hadici napojenou na vodovodní kohoutek s časovačem a v pravidelnou denní dobu nechat láhev znovu naplnit vodou.

Jaké jsou výhody kapkové závlahy vyrobené z plastových lahví?

Kromě jednoduchosti výroby především snadná instalace a absence jakékoliv vnější energie. Tento typ závlahy nevyžaduje čerpadlo pro závlahy, ani časově náročnou instalaci hadic po celé zahradě. Vyzkoušet jeho účinnost můžete prakticky kdykoliv. Tento typ kapkové závlahy je navíc finančně nenáročný a může si ho dovolit i ten, kdo počítá každou korunu. Díky jeho využití navíc ušetříte drahou vodu a i s obyčejným sudem na dešťovku vypěstujete mnohem více zeleniny, než kdybyste stále zalévali konví.