Potřebujete se nutně ohřát, nebo jen máte chuť na nějaký dobrý teplý nápoj? Čaj se hlásí o slovo! Patří bezesporu mezi nejznámější a také nejoblíbenější horké nápoje, které se pijí po celém světě. Zatímco někde se popíjejí s mlékem, jinde s medem. Základem je však jeden konkrétní druh, který stačí zalít vodou. Jaké čaje patří mezi oblíbené?

Zelené čaje jako nedílná součást zdravého životního stylu

Mezi velmi mladé čaje lze označit ty zelené. Oproti jiným druhům se do povědomí dostává nejkratší dobu, ale mezi ostatními vyniká hlavně pro své pozitivní účinky na zdraví. Snížení rizika úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, snížení rizika poruch kognitivních funkcí, pozitivní vliv na spalování tuků – to je jen výčet benefitů zeleného čaje, díky kterým se řadí mezi oblíbené.

Zpravidla se louhuje velmi krátce, jelikož je poměrně silný. Stačí mu jedna, dvě minuty. Správně by se zelený čaj měl zalít vodou, která přišla k varu a poté zchladla na maximálně 80°.

Černé čaje patří mezi nejsilnější a nejvíce intenzivní

Vedle zelených čajů se v hojném množství konzumují i černé čaje, které jsou podobně jako výše uvedené zelené nabité kofeinem. Jelikož procházejí takzvanou dlouhou neboli plnou fermentací, jsou po své chuti velmi silné, intenzivní, prakticky nejvíce intenzivní ze všech čajů na trhu.

Nedávné výzkumy ukazují, že černý čaj má blahodárný vliv na život, protože snižuje riziko mrtvice nebo úmrtí zapříčiněného kardiovaskulární nemocí.

Bylinkové a ovocné čaje na stejné pozici

Na třetím místě stojí rovnou dva čaje, a to bylinkové a ovocné. Oblíbené jsou hlavně pro své konkrétní vlastnosti, kdy každý nabízí trochu něco jiného. Každá bylinka i každé ovoce má specifickou chuť, proto nabízí pokaždé ojedinělý zážitek. Používají se také nejrůznější směsi, které spojují ovoce i bylinky do jednoho nápoje.